Z ukrajinských ‘ešpézetiek‘ odstránia písmená Z a V!

Opatrenie sa týka iba áut na elektrický pohon. Registračné značky zvyšných áut totiž používajú iba písmená spoločné pre ukrajinskú abecedu a latinku

12.05.2022 16:00
ukrajina
Majitelia ukrajinských áut, na ktorých je písmeno Z, si svoje značky vymenia, nahradí ho Y.
debata (6)

Ukrajina odstráni z automobilových registračných značiek latinkou písané písmená Z a V. Podľa ministerstva vnútra symbolizujú vojnu totalitného Ruska proti Ukrajine, informoval dnes server RBK-Ukrajina.

„Prijali sme rozhodnutia, ktoré majú zamedziť šíreniu symbolov používaných armádnymi a inými vojenskými formáciami neonacistického totalitného Ruska vo vojne proti Ukrajine,“ na facebooku námestník ministra vnútra Bohdan Drapjatyj. Majitelia vozidiel so zakázanými symbolmi si podľa námestníka budú môcť značky vymeniť.

ATV proti tankom Čítajte viac Dávid proti Goliášovi: Ľahké ukrajinské štvorkolky likvidujú ruské tanky

Opatrenie sa týka iba áut na elektrický pohon. Registračné značky zvyšných áut totiž používajú iba písmená spoločné pre ukrajinskú abecedu a latinku, teda A, B, C, E, H, I, K, M, O, P, T a X. Písmená Z a V nahradia na elektromobiloch latinské písmeno Y , ktoré sa v azbuke číta ako U. Opatrenie začalo platiť v pondelok 9. mája.

Ruské úrady písmeno Z, ktoré v tejto podobe ruská abeceda nepozná, vysvetľujú ako zástupný symbol znamenajúci „za víťazstvo“ a „za mier“. Znak sa miestami zamieňa s latinským písmenom V, ktoré je tradičným symbolom pre víťazstvo. V Rusku je v rámci podpory invázie, ktorú Moskva označuje za špeciálnu vojenskú operáciu, zobrazovanie týchto symbolov všadeprítomné. Na Ukrajine aj v niektorých ďalších krajinách je ich používanie zakázané.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #elektromobily #Ukrajina #vojna na Ukrajine #ečv #značky na autách
Články podľa značiek