Predaj áut v Rusku sa v máji prepadol takmer o 84 percent!

Prudký prepad predaja áut začal v Rusku v marci a odvtedy sa situácia len zhoršuje. Analytici predpokladajú, že koncoročný predaj bude medziročne horší o 50 až 70percent.

, , 08.06.2022 18:00
Lada-XRay-Cross-Vesta-SW-Granta-800x500 c Foto:
Predaj áut v Rusku padá, v showroomoch chýbajú nové autá aj kupujúci.
debata (20)

Už v marci, ale naplno až v aprílových predajoch áut, sa prejavil vplyv sankcií uvalených na Rusko kvôli vojne na Ukrajine a v uplynulom mesiaci bol už predaj nových áut v Rusku skutočne „zúfalý“.

Medziročný pokles už v štvrtom mesiaci tohto roku predstavoval extrémnych 78,5 percenta. To značí, že v Rusku sa v apríli predalo len 32 706 nových osobných a ľahkých úžitkových vozidiel. A máj bol ešte horší. V priebehu uplynulého mesiaca sa v Ruskej federácii predalo len 24 268 áut. V porovnaní s májom minulého roka to znamená pokles o takmer 84 percent!

Ak sa pozrieme na päť najsilnejších značiek, tak v apríli klesol pred automobilov Lada o 77,6 % na 8 506 kusov, Kia predala v medziročnom porovnaní o 75,9 percenta menej áut , spolu ich bolo 4 604, Hyundai klesol o 73,2 percenta na 4 150 kusov, Renault dokonca o 84 percent na 2 231 kusov a GAZ klesol o 61,5 % na 1 892 kusov. Takže naozaj žiadna sláva. (Podrobné údaje za máj ešte nie sú k dispozícii.)

autovaz Čítajte viac Ruský trh po 4 mesiacoch: Extrémny prepad, predávajú sa len lady a ‘kórejci‘

Dôvodom takéhoto obrovského poklesu sú stále väčšie problémy s dodávkami kľúčových komponentov, ktoré obmedzujú produkciu. Medzi najzasiahnutejšie sektory patrí práve automobilový priemysel, keďže západné firmy zastavili dodávky komponentov a tie, ktoré na ruskom trhu pôsobili, ho opustili. V dôsledku tohto vývoja viaceré ruské závody museli zastaviť výrobu.

Združenie AEB medzitým v apríli zverejnilo prognózu predaja áut v Rusku na tento rok. Podľa nej by v roku 2022 mal predaj klesnúť minimálne o 50 percent, iní analytici však hovoria o poklese na úrovni 70 až 75 percent.

© Autorské práva vyhradené

20 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine #sankcie proti Rusku #nové autá #predaj áut v Rusku
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
Články podľa značiek