Candela P-12: Najrýchlejšia elektroloď na svete bude premávať v Štokholme

Elektrický trajekt Candela P-12 Shuttle skráti prepravné časy medzi mestom Štokholm a predmestím Ekerö z 55 na 25 minút. Bude rýchlejší ako metro a aj auto.

, 30.06.2022 18:00
Candela P-12 Foto:
Candela P-12 je najrýchlejšia elektrická osobná loď (trajekt), určená je pre 30 cestujúcich.
debata

Námorná technologická spoločnosť Candela zverejnila prvé obrázky plavidla, ktoré bude najrýchlejšou elektrickou loďou na svete, zároveň energeticky najefektívnejšou a s najdlhším akčným rádiusom. Candela P-12 Shuttle, ako sa inovatívne plavidlo volá, bude už v budúcom roku prepravovať cestujúcich medzi rozľahlým štokholmským predmestím Ekerö a centrom mesta. Elektrická loď pre 30 pasažierov, ktorá doslova letí nad vodu, má rýchlosť 30 uzlov (vyše 55 km/h) – to je podstatne viac ako ktorákoľvek iná elektrická osobná loď na svete.

Candela P-12 -  najrýchlejšia elektrická osobná...
Candela P-12 -  najrýchlejšia elektrická osobná...
+3Candela P-12 -  najrýchlejšia elektrická osobná...

Jej výhodu je, že v Štokholme poskytne medzi uvedenými destináciami rýchlejšiu prepravu než linky metra a autobusy, ktorým priamo konkuruje, a je tiež mnohonásobne energeticky efektívnejšia ako naftové plavidlá, ktoré v súčasnosti obsluhujú rovnakú trasu. Najdôležitejšie však je, že loď je počas dopravnej špičky na tejto trase dokonca rýchlejšia ako auto.

Vysokú rýchlosť a veľký akčný rádius umožňujú lodi tri špeciálne krídla z uhlíkových vlákien, ktoré sa tiahnu pod jej trupom. Tieto aktívne krídla jej umožňujú zdvihnúť sa nad vodu, čím sa radikálne znižuje odpor.

Táto technológia znižuje energiu potrebnú na osobokilometer o 95 % v porovnaní so súčasnými plavidlami, čo umožňuje dosah 50 námorných míľ (vyše 90 km) pri prevádzkovej rýchlosti. Pri ekvivalente 0,1 kWh elektrickej energie na osobokilometer je loď energeticky efektívnejšia ako hybridný elektrický autobus. Vďaka jednosmernému nabíjaniu až do 200 kW dokáže nabiť svoju batériu za menej ako hodinu.

Špecifikácie Candela P-12
Dĺžka 11,99 metra
Šírka 4,5 metra
Hmotnosť 8,5 tony
Kapacita 30 cestujúcich na sedenie
Motor 2 x Candela C-POD
Batérie 180 kWh
Nabíjanie až 200 kW DC
Maximálna rýchlosť 30 uzlov/56 km/h
Prevádzková rýchlosť 25–27 uzlov
Dosah 40 – 60 námorných míľ (pri 25 uzloch)
Dosah (km pri km/h) 74 – 111 pri 46

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #trajekt #Candela P-12 Shuttle #elektrická loď #osobná loď
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
Články podľa značiek