Americká rodina si kúpila starý elektromobil. Nemala to robiť!

Elektromobily majú už ako nové množstvo limitov. A tie staré ešte viac. Dajte od nich radšej ruky preč. Teda ak nechcete skončiť ako americká rodina, ktorá zatúžila po elektrickom aute. Z ich Focusu Electric je v podstate bezcenný a nepredajný „vrak“. I keď vyzerá ako nový.

21.07.2022 16:00
debata (1)
Ojazdený elektromobil je vždy mačkou vo vreci.... Foto: SHUTTERSTOCK, Ford
Ford Focus Electric - 2012 Ojazdený elektromobil je vždy mačkou vo vreci. Najväčšie riziko sa skrýva v pekelne drahých akumulátoroch.

Vývoj elektromobilov ide vpred raketovým tempom. Tie nové dokážu prejsť na jedno nabitie aj viac ako 400 km, rýchlo sa nabíjajú a sú nesmierne dynamické a pohodlné. Sú však aj poriadne drahé. A tak sa mnoho záujemcov obzerá po čomsi lacnejšom z bazára. Lenže dobrý nápad to byť nemusí. Staršie elektromobily sú nielen technologicky pozadu, ale sú aj skutočnou mačkou vo vreci. Uveďme príklad z USA, kde sa jedna rodina rozhodla zaobstarať elektrický Ford Focus Electric. Naoko vyzeralo všetko perfektne. Exemplár z roku 2014 mal najazdených len 96 000 kilometrov, bol vo veľmi dobrom stave a cena bola len 11 000 dolárov (10 850 eur), teda asi štvrtinová v porovnaní s cenou nového elektrického Focusu.

Volvo autá elektrické elektromobil Čítajte viac Elektromobilita rozhádala automobilky: Po Stellantise opúšťa ACEA aj Volvo

Ak by išlo o konvenčné auto, Focus by mal pred sebou roky skvelej kariéry. Ale Focus Electric bežné auto nie je. Idylka americkej rodiny tak trvala len pol roka. Ako iste tušíte, potom v elektrickom Focuse skolabovali batérie. Asi tak ako vo vašom starom mobile. Na tie síce Ford ponúka záruku až do 160 000 km, no zároveň ju limituje ôsmimi rokmi. A tie americká rodina „prešvihla“. Čo s tým? V servise Fordu sa rodina dozvedela, že ak chcú auto naďalej používať, musia si zaobstarať nový batériový paket. Cenu akumulátorov Ford vyčíslil na neskutočných 14 000 dolárov. To je o 3 000 dolárov viac, než stálo samotné auto. Výhodná kúpa sa razom stala nočnou morou. Tam sa však problémy neskončili.

sulik auto expo dubaj Čítajte viac Zabudnite: Ani v tomto roku sa dotácií na elektromobily nedočkáme!

Aj keď rodina pristala na absolútne nevýhodnú kúpu batérií, Ford ich nevedel dodať. S rastúcim počtom výroby nových elektromobilov sa totiž batérie stávajú nedostatkovým tovarom. Tie, čo vznikajú, putujú do nových áut. Na tie staré sa nedostáva. Elektrický Ford Focus je tak po polroku nepoužiteľným autom. No aj keď batérie dorazia, bude mať nakoniec americká rodina vo svojom vytúženom osemročnom elektromobile 25 000 dolárov, za ktoré si mohla na trhu jazdených áut vybrať oveľa lepšie. O prípade nešťastných amerických majiteľov informovala tamojšia televízia KVUE. Buďte preto pri výbere ojazdeného elektromobilu opatrní a nikdy sa nerozhodnite pre model, ktorému sa končí záruka na batérie.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #elektromobily #batérie #akumulátory #ojazdené autá #životnosť batérií #záruka na batérie #ojazdené elektromobily
Články podľa značiek