BMW M už testuje super elektromobil so štyrmi motormi

BMW i4 M50 je poriadnou elektrickou šelmou, no čoskoro ostane v tieni noviniek, ktoré dostanú celkom pohonnú sústavu so štyrmi motormi. Šprint na stovku pod tri sekundy je takmer istý.

22.08.2022 14:00
BMW i4 - prototyp so štyrmi elektromotormi Foto:
Testy štvormotorovej sústavy prebiehajú na upravenom BMW i4 M50. Má rozšírené blatníky a vystuženú karosériu.
debata (1)

Divízia BMW M už vstúpila do elektrickej éry 4-dverovým kupé i4 M50. Je to skutočná elektrická raketa. Veď dvojica elektromotorov produkuje úžasných 400 kW a k tomu 795 Nm krútiaceho momentu. Elektrické "emko“ tak šprintuje na stovku za 3,9 sekundy. Lenže toto má byť len začiatok. V Mníchove totiž pracujú na novej generácii elektrického pohonu, ktorý bude takpovediac z iného vesmíru. Počíta totiž až so štyrmi elektromotormi, každým pre jedno koleso.

„Elektrifikácia nám otvára úplne nové možnosti pri vytváraní dynamiky typickej pre modely M,“ hovorí Dirk Häcker, vedúci vývoja v divízii BMW M GmbH. „Už teraz vidíme, že tento potenciál dokážeme využiť na maximum, takže naše vysokovýkonné športové vozidlá budú aj naďalej ponúkať nenapodobiteľnú kombináciu dynamiky, agility a presnosti, a to bez lokálnych emisií,“ dodal Häcker. Štvorica elektromotorov totiž znamená nielen vyšší výkon, ale aj úžasnú reguláciu trakcie a smerovej stability, s ktorou majú ťažké elektromobily stále problémy.

V priebehu milisekúnd možno výkon a krútiaci moment spontánne reagujúcich elektromotorov dávkovať tak presne, že požiadavku na výkon možno uskutočniť na úrovni, ktorá je pre bežné systémy pohonu nedosiahnuteľná. Štyri motory sú spojené s centrálnou riadiacou jednotkou, ktorá monitoruje okamžitý stav a požiadavky vodiča. Ideálny prenos sily na vozovku sa vypočíta v priebehu milisekúnd z hodnôt polohy plynového pedálu, uhla natočenia volantu, pozdĺžneho a priečneho zrýchlenia, otáčok kolies a ďalších parametrov.

BMW XM - 2022 Čítajte viac BMW XM: Mníchov už testuje brutálne SUV. Zatiaľ v ‘maskáčoch‘

Signály sa potom rovnako rýchlo prenášajú cez lamelovú spojku a diferenciály do štyroch motorov, ktoré ich dokážu okamžite premeniť na dych berúcu dynamiku. BMW M už testuje novú technológiu na upravenom BMW i4 M50, ktoré má rozšírené blatníky, aby sa doň zmestili nové vysokovýkonné komponenty pohonu. Zmenami ale prešla aj samotná karoséria, vystužená vzperami prevzatými z BMW M3 a M4.

Kedy BMW novú technológiou nasadí a v akom modeli ju využije, zatiaľ neprezradilo. Ale do finále už nemusí byť ďaleko. V každom prípade sa ešte pred štvormotorovým elektromobilom stretneme s prvým autorským modelom divízie M, ktorý naznačila štúdia BMW XM s preplňovaným 8-valcom 4,4 V8 TwinPower Turbo. Kombináciou s elektromotorom bude schopný ponúknuť až 550 kW a krútiaci moment 1 000 Nm. A so zásobou batérií zvládnuť 80 km v čisto elektrickom režime. Sériová verzia sa predstaví ešte do konca roka.

BMW I4 M50 - test 2022 Čítajte viac Test: BMW i4 M50 - tichá beštia, ktorá dá zabrať žalúdku

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #BMW #BMW i4
Články podľa značiek