Čech vysúdil od Goodyearu 65 mil. dolárov! Ukradli mu patent

Americká spoločnosť Goodyear Tire & Rubber musí českému vynálezcovi Františkovi Hrabalovi zaplatiť 65 miliónov dolárov, čo je 65,7 milióna eur. Rozhodol o tom federálny súd USA. Spor sa týkal Hrabalových nápadov na samonafukovacie pneumatiky, uviedol špecializovaný server Law360, ktorý sa venuje obchodným sporom.

21.09.2022 12:00
debata (3)
Česká spoločnosť Coda vyvinula zariadenie na... Foto: Coda
Coda - samodofukovacie pneumatiky Česká spoločnosť Coda vyvinula zariadenie na automatické dofukovanie pneumatík, ktoré využíva energiu rotujúceho kolesa.

Firma si podľa súdu privlastnila päť obchodných tajomstiev vynálezcu a jeho spoločnosti Coda Development, informoval ČTK konateľ spoločnosti Coda Jan Martínek. Porota rozhodla, že Goodyear konal so zlým úmyslom.

Spoločnosť Coda zažalovala firmu Goodyear a jej niekdajšieho inžiniera Roberta Benedicta už v roku 2015. Česká firma uviedla, že sa Hrabal v januári a júni 2009 stretol so zamestnancami Goodyearu ohľadom možnosti spolupráce a zavedenia jeho nápadov do výroby.

Americký výrobca pneumatík podpísal zmluvu o mlčanlivosti, podľa ktorej mohol využiť poznatky svojich zamestnancov iba v prípade, že by uzavrel partnerstvo s českou spoločnosťou. To sa ale nikdy neuskutočnilo.

Benedict však využil poznatky zo stretnutí a začal ich rozvíjať v nádeji, že to Goodyearu v nasledujúcich rokoch prinesie zisky v stovkách miliónov dolárov, tvrdí spoločnosť Coda. Goodyear podľa nej tiež získal na základe Hrabalových nápadov dva patenty.

Pozrite si, ako funguje samodofukovací systém pneumatík

Súdny spor sa ešte neskončil. Spoločnosť Coda súd požiadala, aby k dvom patentom bolo priradené Hrabalovo meno. Požiadala tiež o vydanie príkazu, ktorý by spoločnosti Goodyear zakázal používať informácie, ktoré boli podľa českej firmy ukradnuté.

V jadre procesu išlo podľa právnej zástupkyne firmy Coda o to, že „miestna spoločnosť vzala nápady malého človeka a vyhlásila ich za svoje“. Goodyear sa obhajoval tým, že Hrabalovo obchodné tajomstvo bolo zverejnené v žiadostiach o patent, verejných vyhláseniach a prezentáciách.

Technológia samonafukovacích kolies zabezpečuje automatické dofukovanie pneumatík, ktoré obsahujú miniatúrnu pumpičku. Systém poháňa energia, ktorú generuje rotujúce koleso. Vodič tak nemusí kontrolovať tlak v pneumatikách. Správne nahustenie pneumatík tak prispieva k bezpečnosti aj životnosti pneumatík. A tiež znižuje spotrebu paliva a emisie v doprave.

© Autorské práva vyhradené

3 debata chyba
Viac na túto tému: #pneumatiky #súdny spor #GoodYear
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
Články podľa značiek