Jednoduchšia plavba: 13 krajín sa spojilo a založili 'zelenú vlnu' pre lode

Vodcovia a kapitáni plavidiel nájdu po novom všetky potrebné informácie o aktuálnej dopravnej situácii na trase svojej plavby na jednom mieste.

, 30.09.2022 14:00
SR Bratislava VD Gabčíkovo komora plavebná BAX Foto:
Na snímke zmodernizovaná pravá plavebná komora Vodného diela Gabčíkovo.
debata

Vodcovia a kapitáni plavidiel nájdu po novom všetky potrebné informácie o aktuálnej dopravnej situácii na svojej trase plavby na jednom mieste, a to na www.eurisportal.eu. V minulosti museli lode a ďalšie plavidlá hľadať informácie na rôznych miestach. Trinásť európskych krajín, medzi nimi aj Slovensko, sa to rozhodlo zmeniť.

Nový elektronický systém ponúka vodcom plavidiel okrem informácií o aktuálnej dopravnej situácii na vodných tokoch aj nepretržitý prehľad o čakacích dobách, nehodách alebo poruchách, ktoré ovplyvňujú trvanie plavby. Jeho súčasťou je teda aj plánovač plavby.

„Lode a ďalšie plavidlá si tak lepšie vedia naplánovať plavbu a čas priplávania do cieľa naprieč Európou,“ vysvetlil generálny riaditeľ sekcie vodnej dopravy na ministerstve dopravy Tomáš Kalina. Online platforma pokrýva väčšinu siete prepojených vnútrozemských vodných ciest v Európe. To zahŕňa sedem hlavných vodných koridorov Rýn, Dunaj, Elba, Moselle, Dunkirk – Scheldt, Amsterdam – Antverpy – Liège, Amsterdam – Antverpy – Brusel a oveľa viac.

Okrem Slovenskej republiky sa na nej podieľalo Belgicko, Bulharsko, Česko, Francúzsko, Holandsko, Chorvátsko, Luxembursko, Maďarsko, Nemecko, Rakúsko, Rumunsko a Srbsko. Všetky krajiny sú pripravené platformu ďalej rozvíjať v závislosti od potrieb a požiadaviek jej užívateľov.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #lodná navigácia #Euris #riečna plavba #riečne lode #plánovač plavby
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
Články podľa značiek