Jeep Avenger: Prečo má tento 'elektromobil' výfuk? Pretože je na benzín

Nedávno predstavený Jeep Avenger je prvým čistým elektromobilom značky a dokonca prvým Jeepom bez pohonu 4x4. Zdá sa však, že americký výrobca celkom nestratil zmysel pre realitu. V Španielsku totiž nachystali verziu so spaľovacím motorom.

09.11.2022 18:00
debata (2)
Nový Jeep Avenger so spaľovacím motorom už... Foto: Facebook
Jeep Avenger Nový Jeep Avenger so spaľovacím motorom už automobilka usilovne testuje v Španielsku, kde sa bude aj predávať.

Jeep na autosalóne v Paríži predstavil s veľkou pompou svoj nový najmenší model Avenger. Toto subkompaktné SUV je pre americkú značku doslova revolúciou, pretože ide o prvý čisto elektrický Jeep a tiež prvý Jeep v histórii, ktorý nie je vybavený pohonom oboch náprav. Vystačiť si musí s tým predným. Štvorkolka je neistá, keďže Avenger 4×4 sa predstavil zatiaľ len ako koncept. Napriek tomu veští Jeep Avengeru skvelú budúcnosť.

Jeep Avenger - 2022 Čítajte viac Jeep Avenger: Prvý elektrický Jeep je tu. Na štvorkolku si ešte počká

Má sa z neho stať európsky bestseller. Je ale jasné, že ako elektromobil, by túto úlohu nezvládol. Už kvôli cene, ktorá sa bude pohybovať kdesi okolo 40 000 eur. Nenápadná poznámka v tlačovej správe k revolučnej novinke však naznačila, že Jeep predsa len nestratil zmysel pre realitu. Automobilka totiž priznala, že Avenger bude na niektorých trhoch dostupný aj so spaľovacími motormi.

Pohľad na zadnú časť s výfukom jasne odhaľuje... Foto: Facebook
Jeep Avenger Pohľad na zadnú časť s výfukom jasne odhaľuje spaľovací motor pod prednou kapotou.

A to sa teraz potvrdilo, pretože na sociálnych sieťach sa začali objavovať snímky Avengeru s výfukom. Technicky to nie je žiadny problém. Dokonca menší ako potenciálny príchod elektrickej štvorkolky. Avenger je totiž postavený na platforme e-CMP koncernu Stellantis. Je teda len o čosi drsnejším príbuzným dobre známeho Peugeotu e-2008 a Opelu Mokka-e. Navyše zakrátko dostane súrodencov aj od Alfy Romeo a Fiatu.

Jeep Avenger 4x4 Concept - 2022 Čítajte viac Jeep Avenger: Dostane prvý elektrický Jeep štvorkolku? Koncept to sľubuje

Oba tieto modely sa predávajú nielen ako čisté elektromobily, ale aj so spaľovacími motormi. Na výber sú trojvalce 1,2 PureTech (74, 96 kW) a dokonca naftové 4-valce 1,5 Blue HDi (81, 96 kW). Pre Jeep by bolo preto samovraždou, keby takúto príležitosť nevyužil. Dnes vieme, že Avenger, vyrábaný v poľskom závode Tychy, bude dostupný so spaľovacím motorom v Španielsku a Taliansku. Teda na trhoch, kde elektromobily práve neexcelujú. Nie je ale vylúčené, že nakoniec sa objaví aj inde.

Jeep Avenger - 2022
Jeep Avenger - 2022
+23Jeep Avenger - 2022
Jeep Avenger - 2022
Jeep Avenger - 2022
+7Jeep Avenger - 2022
Jeep Avenger 4x4 Concept - 2022
Jeep Avenger 4x4 Concept - 2022
+2Jeep Avenger 4x4 Concept - 2022

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Jeep #Jeep Avenger
Články podľa značiek