Lancia Pu+Ra Zero: ‘Zombie‘ medzi automobilkami ožíva

Mala byť prvá na „odstrel“, no šéf koncernu Stellantis nakoniec namaľoval Lancii svetlé zajtrajšky. Koncept, či skôr socha alebo objekt Pu+Ra Zero je prvou ochutnávkou dizajnu jej budúcich modelov. Do roku 2028 prídu tri.

01.12.2022 18:00
debata
Koncept Pu+Ra Zero demonštruje štylistický... Foto: Lancia
Lancia Pu+Ra Zero Concept - 2022 Koncept Pu+Ra Zero demonštruje štylistický jazyk budúcich modelov. Kombinuje plavné krivky typické pre Aureliu a Flaminu či aj ostré línie, ktoré sa odvolávajú na kultový Stratos a Deltu.

Súčasná Lancia je len tieňom svojej niekdajšej slávy. Či skôr iba torzom v smrteľnom kŕči. Vyrába jediný model, mestský hatchback Ypsilon z roku 2011, a aj ten predáva len v Taliansku. Po vzniku koncernu Stellantis, ktorý zlúčil bývalé PSA a FCA a v jeho košiari sa ocitlo celkom 14 značiek, očakávali mnohí analytici veľké upratovanie. Práve Lancia sa zdala byť prvým kandidátom na „odstrel“. Nestalo sa. Šéf Stellantisu Carlos Tavares dal každej značke dekádu na to, aby preukázala svoju životaschopnosť – aj Lancii. Umožňuje to rozsiahle zdieľanie platforiem, na ktorých je možné postaviť prakticky čokoľvek a s akýmkoľvek logom.

Lancia Delta Evo-e - 2021 Čítajte viac Lancia: Talianske ‘zombie‘ chce vstať z mŕtvych. Predstaví tri novinky!

Lancia má tiež nového šéfa Luca Napolitana a nového šéfdizajnéra Jeana-Pierra Ploué. Prípravy na reinkarnáciu sú v plnom prúde, čo naznačuje prezentácia nového loga a konceptu Pu+Ra Zero. Ten ale nemá veľa spoločného so štúdiami, na ktoré sme zvyknutí. Pu+Ra Zero je totiž skôr umeleckým konceptom, akousi levitujúcou sochou alebo 3D manifestom na tému auta. Má demonštrovať štylistické smerovanie značky a jej dizajnový jazyk. V názve sa totiž skrývajú slová „pure“ a „radical“. Nové Lancie by mali byť teda čisté a pritom radikálne. No a prívlastok Zero je zas jasným avízom elektrickej budúcnosti.

Levitujúca Lancia Pu+Ra Zero Concept šokuje aj... Foto: Lancia
Lancia Pu+Ra Zero Concept - 2022 Levitujúca Lancia Pu+Ra Zero Concept šokuje aj zadnými partiami.

Pu+Ra Zero kombinuje plavné línie minulosti inšpirované modelmi ako Aurelia či Flamina, rovnako ako ostré prvky slávnych športových modelov Delta HF a Startos, ktoré nedali dýchať konkurencii v rely. Máme tu tiež náznak dizajnu svetiel v tvare písmena Y a prednej masky v tvare kalichu. Zadné elipsoidné svetlá vraj evokujú legendárny Stratos. Najviac práce na nových Lanciách budú mať teda dizajnéri, pretože kompletnú techniku dodá Stellantis, najmä platformu e-CMP. Od roku 2024 do roku 2028 by mali prísť na svet tri nové modely.

Lancia Delta Evo-e - 2021 Čítajte viac Lancia Delta Evo-e: Legenda sa vracia. Pod kapotou má však elektromotor

Všetko to začne v roku 2024 novou generáciu Lancie Ypsilon. V čase, keď bude mať tá stará na konte euveriteľných 13 rokov. Predstaví sa v hybridnej aj v čisto elektrickej verzii. Platformu by mohla zdieľať s DS alebo s elektrickým Fiatom New 500. To naznačuje aj dĺžkou, ktorá by mala narásť zo súčasných 3,65 metra takmer na štyri. V roku 2026 bude nasledovať príchod vlajkovej lode. Nič také ako limuzínu si ale nepredstavujte. Sedany ani kombi nie sú v kurze. Na vlne sa vezú SUV, a tak aj vrcholový model Lancie zamieri týmto smerom. V súčasnosti novinku nazývajú Aurelia.

Lancia tiež predstavila nové logo, inšpirované... Foto: Pravda, Robert Hüttner, Lancia
Lancia Pu+Ra Zero Concept - 2022 Lancia tiež predstavila nové logo, inšpirované plaketou z roku 1957. Nový symbol je minimalistický a používa celý názov značky. Premiéru absolvuje na novej Lancii Ypsilon.

Najväčšou bombou bude ale nepochybne Lancia Delta, ktorá sa má ukázať v roku 2028. A bude nepochybne elektrická, pretože od roku 2026 bude Lancia čistou elektromobilkou. Luca Napolitano nemá prehnané ambície. Lanciu vidí ako menšiu klubovú značku, zastúpenú len na niektorých trhoch. Distribučná sieť by mala pozostávať asi zo 100 predajní v 60 európskych mestách s tým, že až 50 % predajov by sa malo uskutočňovať on-line. Hlavným ringom pre Lanciu by sa malo stať Taliansko, Francúzsko, Nemecko, Belgicko, Španielsko, Holandsko a Luxembursko.

Alfa Romeo, Lancia - logo Čítajte viac Paradox: 'Mŕtva' Lancia predáva v Európe viac ako Alfa! Nič dobré to neveští

Veľká Británia ale napríklad nie je v pláne zahrnutá. Uvidíme, či sa Lancii podarí prebrať k životu. Ak sa totiž pozrieme na zúfalé predaje Alfy Romeo, je jasné, že Taliani nedokážu konkurovať nemeckým prémiovým súperom. Prečo by sa to malo podariť práve Lancii, ktorá je už roky v stave klinickej smrti? Navyše zdieľanou technikou príde o svoj unikátny charakter. Inovatívnu automobilku, ktorá nám dala samonosnú karosériu či prví vidlicový motor teda neočakávajte.

Lancia Pu+Ra Zero Concept - 2022
Lancia Pu+Ra Zero Concept - 2022
+17Lancia Pu+Ra Zero Concept - 2022

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Concept #koncept #Lancia #Lancia Pu+Ra Zero
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
Články podľa značiek