Mitsubishi chystá megaofenzívu. Do roku 2028 predstaví 16 noviniek

Mitsubishi má za sebou ťažké obdobie. No už myslí na budúcnosť. Pomôžu mu alianční partneri - Renault aj Nissan.

16.03.2023 18:00
debata
Kalendár noviniek má Mitsubishi konečne plní. Foto: Mitsubishi
Mitsubishi - strednodobý plán Challenge 2025 Kalendár noviniek má Mitsubishi konečne plní.

Posledné roky sa Mitsubishi ako okrajový partner aliancie Renault-Nissan borilo doslova v bahne. Minimálne investície do vývoja spôsobili zastarávanie jeho ponuky. Veď len také SUV ASX sa vyrábalo nekonečných 11 rokov. Navyše sa mnohé modely úplne vytratili – ako Pajero, Lancer alebo Colt. Tomu však má byť koniec. Tri diamanty oznámili novú strednodobú stratégiu Challenge 2025 ako skutočný reštart japonskej značky v globálnom meradle.

Mitsubishi Outlander PHEV - 2022 Čítajte viac Mitsubishi Outlander chystá veľký návrat do Európy. Ako plug-in hybrid

Po dvoch známych novinkách, ktorými sú ASX a Colt, odvodené z Renaultov Captur a Clio a ktoré majú Mitsubishi podržať na trhu v prechodnom období, má nasledovať doslova záplava noviniek. Plánované sú veľké investície do výskumu a vývoja, vrátane elektrifikácie a IT technológií. V nasledujúcich piatich rokoch príde so 16 novými modelmi, z toho deviatimi elektrifikovanými a štyrmi čisto elektrickými.

Až 70 % investícií má smerovať do oblasti... Foto: Mitsubishi
Mitsubishi - strednodobý plán Challenge 2025 Až 70 % investícií má smerovať do oblasti elektrifikácie. Mitsubishi ale nezanevrie ani na modely so spaľovacími motormi. Viaceré z noviniek vzniknú v spolupráci s Nissanom a Renaultom.

Na snímke vozidiel plánovanej ofenzívy, ktoré sú ale zahalené, vidíme okrem ASX a Coltu aj koncept XFC, z ktorého sa má vykľuť kompaktné elektrické SUV, model Delica Mini a pikap so spaľovacím motorom, ktorý zastúpi súčasnú generáciu L200. Základom L200 sa už ale pravdepodobne stane Nissan Navara, minimálne jeho rámový podvozok. Z neho vznikne aj drsnejšie SUV či off-road, označený ako PPV (pick-up passenger), nástupca niekdajšieho Pajera Sport.

Mitsubishi XFC Concept - 2022 Čítajte viac Mitsubishi XFC: Je tajomné SUV svetlom na konci tunela?

Okrem toho má Mitsubishi v pláne elektrický pikap, ďalšie SUV so spaľovacím motorom a troma radmi sedadiel, ak teda nejde o Outlander, a dokonca MPV a miniatúrny Kei-car, určený výhradne pre Japonsko. V elektrifikovanej ponuke pribudne elektrické SUV, hybridné SUV a hybridné MPV. Dva elektrické modely kompaktnej triedy odvodí Mitsubishi z Renaultu a Nissanu. Od roku 2027 má až 70 % investícií smerovať do vývoja elektromobilov.

Mitsubishi ASX - 2022 Čítajte viac Mitsubishi ASX: Záchranca značky svoj pôvod ani len netají. Je to smutné

Do roku 2030 tiež investuje 1,5 miliardy dolárov do závodu na výrobu batérií s kapacitou 15 GWh. Samozrejme, nie všetky novinky uvidíme v Európe. Tá je pre Mitsubishi okrajová. Sústredí sa najmä na Áziu, Oceániu, Južnú Ameriku, Stredný východ alebo Afriku, kde majú stále šancu modely so spaľovacími motormi. Trhy v Severnej Amerike, Japonsku a Číne pokryje modernejšími elektrifikovanými novinkami z aliančnej spolupráce.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Nissan #Renault #Mitsubishi
Články podľa značiek