Porsche Cayenne: Modernizácia prinesie prvky z Taycanu

Porsche odhaľuje kabínu SUV Cayenne po facelifte. Zbaví sa analógových prístrojov. Dokonca aj tradičného centrálneho otáčkomera. Inšpirácia pochádza z elektrického Taycanu.

31.03.2023 12:00
debata
Veľký zakrivený displej skoncuje s analógovými... Foto: Porsche
Porsche Cayenne - 2023 Veľký zakrivený displej skoncuje s analógovými prístrojmi.

Súčasná generácia Porsche Cayenne je na trhu od roku 2017. Takže pripravovaná modernizácia naozaj neprekvapí. Nemecký výrobca zo Zuffenhausenu upozorňuje na blížiacu sa premiéru prvými snímkami interiéru, teda ak nepočítame nedávne obrázky zamaskovaných predprodukčných prototypov v snehu a blate. Tou najdôležitejšou zmenou bude rozsiahla digitalizácia. Pred vodičom sa objaví veľký zakrivený displej s uhlopriečkou 12,6 palca, ktorý skoncuje s akýmikoľvek analógovými ukazovateľmi. Teda aj centrálnym otáčkomerom, tak typickým pre Porsche. Inšpirácia elektrickým Taycanom je zrejmá.

Novinkou je aj tretí displej pred spolujazdcom.... Foto: Porsche
Porsche Cayenne - 2023 Novinkou je aj tretí displej pred spolujazdcom. Dodávať sa bude za príplatok.
cayenne Čítajte viac Prelomové rozhodnutie: Elektrické Porsche Cayenne budú vyrábať v Bratislave

Obrazovka má umožniť sedem rôznych zobrazení – od minimalistického až po rýdzo športové. Centrálny infotainment počíta opäť s 12,3-palcovým dotykovým displejom, ale umiestneným vyššie, aby bol v lepšom dosahu a bolo naň lepšie vidieť. Okrem toho si budú môcť zákazníci dopriať aj tretí 10,9-palcový displej pred spolujazdcom. Vďaka nemu bude môcť druhý člen posádky tiež nastavovať funkcie klimatizácie, audia či navigácie. Pri prehrávaní videí zabráni špeciálny filter aby obsah mohol sledovať vodič. Minulosťou sa stane aj štartovanie kľúčom naľavo od volantu. Nahradí ho štartovacie tlačidlo.

Veľkou novinkou je volič prevodovky umiestnený... Foto: Porsche
Porsche Cayenne - 2023 Veľkou novinkou je volič prevodovky umiestnený napravo od volantu.
Porsche 911 Carrera T 8 Čítajte viac Porsche 911 Carrera T: ‘Touring’ prichádza s manuálom a diétou

A nová bude aj poloha voliča prevodovky. Ten našiel miesto vpravo od volantu. Vďaka tomu vznikne v stredovom tuneli viac priestoru pre odkladacie schránky. Našťastie, napriek redukcii fyzických tlačidiel, si Cayenne zachová samostatný panel klimatizácie. Očakávať máme tiež nové poťahové a dekoračné materiály. O technike zatiaľ Porsche nič neprezradilo. Viac sa dozvieme 18. apríla, kedy má Cayenne naplánovaný svetový debut na autosalóne v Šanghaji. Aj to naznačuje, aký dôležitý je pre Porsche čínsky trh. Zato jeho korene sú slovsneké. Pripomeňme, že toto luxusné SUV vyrába Porsche v závode koncernu VW v Devínskej Novej Vsi.

Porsche Cayenne - 2023
Porsche Cayenne - 2023
+10Porsche Cayenne - 2023

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Porsche #Porsche Taycan
Články podľa značiek