Ojazdených áut dovážame rekordné množstvá. Bohužiaľ, tých starých

V marci sa opäť potvrdil trend raketovo rastúceho dovozu „jazdeniek“. Import stúpol medzimesačne o 40 %!

05.04.2023 12:00
debata (5)
Dovoz ojazdených áut zo zahraničia kompenzuje... Foto: Ivan Majerský, Pravda
autobazár, ojazdené auto, doprava, autá Dovoz ojazdených áut zo zahraničia kompenzuje nedostatok nových áut na trhu.

Zatiaľ čo v januári bolo na Slovensko dovezených 4 687 a vo februári 4 783 áut, v marci ich počet vzrástol až na 6 706 kusov. Ide o viac ako 40-percentný medzimesačný rast. Vyplýva to z najnovších štatistík Ministerstva vnútra SR. Takýto vývoj dovozu naznačuje, že v tomto roku pravdepodobne zaznamenáme rekordné objemy importovaných vozidiel z druhej ruky. Dôvodov je viacero. „V stredoeurópskom regióne je od začiatku pandémie covidu nedostatok ojazdených áut, ktorý je spôsobený nedostatkom nových vozidiel na trhu. Svoje ale zohráva aj ekonomická neistota domácností, takže ojazdené auto je pre ne úspornejšou voľbou než nové,“ vysvetľuje Karolína Topolová, generálna riaditeľka spoločnosti Aures Holdings.

AAA auto, PR článok, reklama, nepoužívať Čítajte viac Toto boli vlaňajšie hity autobazárov. Pozrite si TOP 10 áut z druhej ruky

Podľa nej dovoz ojazdených áut zo zahraničia jednoducho kompenzuje zvýšený dopyt, čo je však často na úkor kvality. „Podľa našich dlhodobých skúseností z výkupu ide väčšinou o prestarnuté vozidlá na konci životnosti, ktoré sú navyše často predmetom manipulácií, ako je pretáčanie odometrov, falšovanie roku výroby alebo zatajovanie vážnych havárií z minulosti,“ dodáva Topolová. Objem dovozov rastie tak prudko, že sa pomaly dorovnáva s ročným predajom nových áut. Vlani bolo u nás celkovo zaregistrovaných 78 841 nových osobných vozidiel, pričom dovezených „jazdeniek“ bolo podľa štatistík ministerstva vnútra až 61 016, čo je 17,5 % z objemu celkových predajov starších áut.

AAA Auto - autobazár Čítajte viac Autoscout24: Ceny ‘jazdeniek‘ trhajú rekordy v celej EÚ. Najmä tých na batérie

© Autorské práva vyhradené

5 debata chyba
Viac na túto tému: #jazdené autá #ojazdené autá #dovoz jazdených áut #dovoz áut
Články podľa značiek