Škoda testuje signalizačnú masku. Má pomôcť chodcom

Displeje pomaly preniknú z interiérov áut do ich exteriérov. Napríklad na predné masky, kde bude ich úlohou komunikovať s okolím. Takúto masku vyvíja aj Škoda. A to bez toho, aby musela použiť drahé technológie.

05.04.2023 14:00
debata (7)
Jednoduchý displej na prednej maske pozostáva z... Foto: Pravda, Ivan Majerský, Škoda-Auto
Škoda Enyaq iV - signalizačná maska Jednoduchý displej na prednej maske pozostáva z LED pásikov prekrytých ochrannou vrstvou. Technologicky nič náročné, ale veľmi užitočné.

Česká Škoda sa zapojila do projektu Urban mobility Európskeho inovačného a technologického inštitútu (EIT), ktorý združuje množstvo spoločností z oblasti autonómneho riadenia, robotiky či kybernetiky. Cieľom má byť zvýšenie bezpečnosť cestnej premávky. Výsledkom je takzvaná signalizačná maska, ktorá má komunikovať s chodcami, prechádzajúcimi cez cestu. Nosičom novej technológie je elektrická Škoda Enyaq iV. Do jej masky zabudovali technici LED pásky, vďaka ktorým je možné zobraziť piktogramy aj celé animácie.

Škoda Enyaq iV Explore More - študentský projekt 2023 Čítajte viac Škoda Enyaq iV Explore More: Študentský projekt mieri k ‘digitálnym nomádom‘

„V podstate ide o kompletnú náhradu podsvietenej masky Crystal Face. Vyrobili sme nové telo s držiakmi LED pásikov. Diódy sú programovateľné a každú z nich je možné riadiť úplne nezávisle, preto je možné vytvárať animácie. Potom už prišla na rad len ľahká difúzna vrstva a zakrytovanie, aby maska počas testovaní zniesla náročnejšie poveternostné podmienky,“ približuje systém Zdeněk Herda, špecialista na HMI simulácie a automatické riadenie v Technickom vývoji Škody.

Podľa zobrazeného symbolu dokáže chodec ľahko... Foto: Škoda-Auto
Škoda Enyaq iV - signalizačná maska Podľa zobrazeného symbolu dokáže chodec ľahko pochopiť, či môže alebo nemôže vstúpiť na priechod.

Funguje to jednoducho. Auto, ktoré sa blíži k priechodu, dáva s predstihom vedieť chodcom, že ich zaznamenalo. Zastaví a ukazuje im napríklad pomocou zelených šípok, že môžu prejsť cez priechod. Keď chodci prejdú a auto sa potrebuje rozbehnúť, opäť dá signál v zmysle „Stop, na priechod už nevstupujte“. Ďalším scenárom je, že auto blížiace sa k priechodu nemôže z nejakého dôvodu zastaviť. Potom dáva prostredníctvom piktogramov a farieb na známosť: „Pozor, nemôžem brzdiť, nevstupujte na priechod“.

Škoda Superb - facelift 2019 Čítajte viac Škoda prezradila viac o novom Kodiaqu a Superbe. Našťastie, diesle im ostanú

Testovaná symbolika zahŕňa zelené šípky, zeleného panáčika a farby, na ktoré sme všetci zvyknutí zo semaforov. Zobraziť dokáže aj výstražný trojuholník alebo červený trojuholník s krížikom. To sú symboly, ktorým každý chodec rozumie. Projekt v tejto chvíli skúša aj ďalšie scenáre a aplikácie. Sympatické je, že takéto riešenie by nemuselo byť drahé. Na komunikáciu s chodcom totiž nie je nutné inštalovať do vozidiel displeje s vysokým rozlíšením. Stačí hrubé zobrazenie.

© Autorské práva vyhradené

7 debata chyba
Viac na túto tému: #Škoda #Škoda-Auto #Škoda Enyaq iV
Články podľa značiek