Český vynálezca prehral. Goodyear mu nemusí zaplatiť ani cent

Ešte vlani to vyzeralo, že pneumatikársky gigant Goodyaear bude musieť vyplatiť českej spoločnosti Coda Development vynálezcu Františka Hrabala za krádež duševného vlastníctva 65 miliónov dolárov, čo je asi 59 551 milióna eur. Teraz je ale všetko inak.

11.04.2023 14:00
debata (3)
Česká spoločnosť Coda vyvinula zariadenie na... Foto: Coda
Coda - samodofukovacie pneumatiky Česká spoločnosť Coda vyvinula zariadenie na automatické dofukovanie pneumatík, ktoré využíva energiu rotujúceho kolesa.

Podľa minuloročného rozhodnutia poroty si spoločnosť Goodyear privlastnila päť obchodných tajomstiev českej spoločnosti Coda Development, za čo jej mala vyplatiť 64 miliónov dolárov kvôli údajnej krádeži obchodných tajomstiev súvisiacich so samodofukovacími pneumatikami. Kauza sa ťahá už od roku 2015, keď Spoločnosť Coda Development zažalovala firmu Goodyear. Podľa vynálezcu Františka Hrabala, sa v januári a júni 2009 osobne stretol so zamestnancami Goodyearu ohľadom možnosti spolupráce a zavedenia jeho nápadov do výroby.

Continental - pneumatika Conti C.A.R.E Čítajte viac Continantal prezrádza viac o samodofukovacej pneumatike

Americký výrobca pneumatík podpísal zmluvu o mlčanlivosti, podľa ktorej mohol využiť Hrabalove poznatky iba v prípade, že by uzavrel partnerstvo s českou spoločnosťou. To sa ale nikdy neuskutočnilo. Goodyear pritom v nasledujúcich rokoch začal vyvíjať vlastný systém, ktorý bol nápadne podobný tomu českému, napísali Hospodárske noviny. Technológia samodofukovacích kolies zaisťuje automatické hustenie pneumatík, ktoré obsahujú miniatúrnu pumpičku. Systém poháňa energie, ktorú generuje rotujúce koleso. Vodič tak nemusí kontrolovať tlak v pneumatikách.

Coda - samodofukovacie pneumatiky Čítajte viac Čech vysúdil od Goodyearu 65 mil. dolárov! Ukradli mu patent

Hrabalova firma svoj samonafukovací systém predáva pod označením SIT – Self Inflating Tire. Inžiniera americkej firmy Roberta Benedicta zaujal natoľko, že sa napriek podpísaným zmluvám s Hrabalovou spoločnosťou rozhodol vyvíjať vlastný obdobný systém Air Maintenance Technology. Ten si nechal v rokoch 2011 a 2012 patentovať, hoci systém SIT má Hrabal patentovaný už od roku 2009 v USA, ale aj v ďalších štátoch, píšu Hospodárske noviny. Súd však teraz dospel k záveru, že štyri z týchto tajomstiev neboli dostatočne špecifické na získanie právnej ochrany a piate žiadnym tajomstvom nebolo.

Spoločnosť Coda sa podľa svojho právneho zástupcu chce proti súdnemu verdiktu odvolať. Vyplýva to zo správy agentúry Reuters, na ktorú upozornili Hospodárske noviny.

© Autorské práva vyhradené

3 debata chyba
Viac na túto tému: #GoodYear #Coda #Coda Development
Články podľa značiek