Tesla Cybertruck má mať vážne problémy. Vyplýva to z tajných dokumentov

Elektrický pikap Tesly predstavený v roku 2019 mal byť už dávno na trhu. No dodržať sa nepodarilo ani posledný ohlásený termín, ktorým bol koniec vlaňajšieho roka. A je otázne, či Tesla dodrží ten augustový. Podľa uniknutých dokumentov Tesly má vraj Cybertruck vážne konštrukčné problémy.

14.06.2023 16:00
debata (2)
Brutálny pikap z antikorovej ocele mal byť na... Foto: Tesla
Tesla Cybertruck - prototyp 2019 Brutálny pikap z antikorovej ocele mal byť na trhu už minimálne rok.

V roku 2019 vyvolal elektrický pikap Tesla Cybertruck obrovskú vlnu emócií. Nielen kvôli „cyberpunkovému“ dizajnu, ktorý akoby nakreslilo dieťa, ale aj ohlásenými parametrami, nerozbitnými oknami, ktoré, mimochodom, praskli hneď na prezentácii, a tiež materiálom, z ktorého je vyrobená karoséria. Elon Musk zvoli antikorovú oceľ, ktorá by mala Cybertrucku dať priam nekonečnú životnosť. A potom je tu „krabí“ režim, čo znamená, že elektrický pikap sa dokáže pri parkovacích manévroch pohybovať bokom. Teraz sa však zdá, že Tesla si toho na seba vzala priveľa a podcenila riziká, ktoré z takých rozsiahlych inovácií plynú. Vyplýva to z nedávno odhalených interných dokumentov Tesly, ktoré nemeckým novinám Handelsblatt poskytol bývalý zamestnanec americkej automobilky.

Tesla sa ‘zbláznila‘ a zabila dvoch ľudí v Číne

Video

Brzdy nebrzdia, karoséria netesní

Tieto informácie dávajú jasnú odpoveď na to, prečo Cybertruck, na ktorý už vraj zložilo zálohu 100 dolárov 1,8 milióna potenciálnych záujemcov, mešká minimálne dva roky. Správa obsahuje výsledky testov alfa verzie. Pochopiteľne, prvý prototyp môže mať nejaké tie muchy, ktoré je nutné odstrániť, lenže Cybertruck má vraj nedostatky v elementárnych oblastiach. Testy ukázali, že alfa verzia ani zďaleka nenaplnila parametre, ktoré boli očakávané na základe počítačových simulácií. Správa spomína vibrácie, vysokú hlučnosť či netesnosť karosérie. Dôvodom môže byť práve zvolený materiál karosérie, ktorý sa zle zvára a zle tvaruje, takže Tesla musela vyvíjať celkom nové výrobné postupy. Sám Musk priznal, že vyrábať Cybertruck bude ťažké.

Tesla Cybertruck - 2019 Čítajte viac Tesla Cybertruck: Excentrický pikap by ublížil chodcom aj posádke
Tesla Cybertruck - prototyp 2019
Tesla Cybertruck - prototyp 2019
+4Tesla Cybertruck - prototyp 2019

Správa tiež spomína veľké náklony vozidla v zákrutách, no najviac kritizovanou súčasťou alfa verzie boli brzdy, ktoré dostali na stupnici od 1 po 7 známku 4, teda „slabé“. Informácie o testovaní alfa verzie sú síce rok staré, ale odborníci z brandže sa domnievajú, že napraviť také zásadné nedostatky nebude ľahké. „Je to vozidlo vo fáze alfa, takže nie je prekvapujúce, že je trochu mimo svojich cieľov,“ hovorí Andy Palmer, bývalý šéf Nissanu a generálny riaditeľ Astonu Martin Lagonda, ktorý má viac ako 40-ročné skúsenosti v automobilovom priemysle. „Problémy bŕzd sa ale zdajú vážne. Som prekvapený, že nie sú vo vývoji ďalej. Normálne je podvozok vrátane brzdového systému vyvíjať hneď na začiatku, ešte pred karosériou a ďalšími systémami. Takže mať takéto nedostatky vo fáze prototypov je veľmi čudné," vysvetľuje Palmer.

O cene sa už nehovorí

Bližšie nešpecifikované problémy má mať aj predná časť vozidla, pri ktorej testeri uviedli, že na ne „neexistuje riešenie bez úpravy zavesenia kolies“. „Možno žiadne“ riešenie nemá mať ani príliš veľký odklon kolies, ktorý stojí za vysokým opotrebovaním pneumatík. Palmer je šokovaný aj zmienkami o nedostatočnej tuhosti karosérie, pretože v tejto fáze vývoja môže byť náprava veľmi drahá a môže ovplyvniť hmotnosť vozidla, ktorá je zas kľúčová pre dimenzovanie iných komponentov. No aj keď sa Tesle podarí nedostatky odstrániť, môže Cybertruck naraziť na iné problémy. Napríklad na nesúlad s predpismi na ochranu chodcov v Európe. Elektrický pikap Tesly má totiž príliš tvrdé povrchy a je plný hrán. K iným účastníkom premávky, zvlášť k tým najzraniteľnejším, nebude práve ohľaduplný. Otázkou je aj to, ako si Cybertruck poradí s konkurenciou, napríklad Fordom F-150 Lighting, alebo Hummerom EV.

O cene 39 900 dolárov sa už radšej ani nehovorí. Foto: Youtube
Tesla Cybertruck O cene 39 900 dolárov sa už radšej ani nehovorí.
Tesla Cybertruck - prototyp 2019 Čítajte viac Tesla Cybertruck: Prečo vyzerá ako ‘oceľové origami‘? Iná byť ani nemohla

Koncerny Ford a GM možno nie sú považované za najväčších inovátorov súčasnosti, ale majú dlhoročné skúsenosti s konštrukciou vozidiel. Či sa teda Cybertruck dostane na trh v tomto roku, či sa vo veľkom rozbehne jeho výroba v roku 2024 a či bude úspešný, je ťažké predpokladať. Najmä ak nepoznáme ani jeho cenu. Podľa Elona Muska mal Cybertruck stáť od 40 000 dolárov, neskôr však boli všetky cenové odhady z webovej stránky spoločnosti odstránené. Automobilka teraz záujemcov informuje, že „konečný cenník bude poskytnutý, keď sa bude blížiť dátum doručenia vozidla“. Oneskorenie zdôvodňuje najmä tým, že spustenie výroby Cybertrucku by narušilo výrobné plány spoločnosti. „Ak by sme predstavili nové vozidlá, naša celková produkcia by sa znížila,“ povedal Musk na výzvu. Investori teraz skôr než na rozširovanie ponuky tlačia na to, aby Tesla splnila plány výroby 1,8 milióna áut v roku 2025.

Tesla Cybertruck - prototyp 2019 Čítajte viac Tesla Cybertruck: Toto nie je vtip z Hollywoodu. Toto je prvý pikap z Fremontu!

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Tesla #Tesla Cybertruck
Články podľa značiek