VIDEO: Rusi menia ‘storočné‘ tanky na kamikadze. Naplnené TNT explodujú s hrozivou silou

Nová ruská taktika využíva starú sovietsku vojenskú techniku nečakaným spôsobom. Tanky T-54 a T-55 zo štyridsiatych rokov mieria na ukrajinské ciele ako samohybné bomby. Explózie sú gigantické. Západní experti sa však zhodujú, že ide o prejav zúfalstva.

19.06.2023 18:15
debata (112)
Video

Už v marci 2023 tím Conflict Intelligence Team informoval, že Rusko repasuje staré sovietske tanky rodiny T-54/55, ktorých prvé modifikácie boli uvedené do prevádzky v štyridsiatych, respektíve päťdesiatych rokoch minulého storočia. V apríli boli tieto tanky prvýkrát spozorované na Ukrajine, údajne ich používalo delostrelectvo na boj z blízka. Teraz však Rusko našlo pre starú bojovú techniku nový druh využitia. Armáda ich premieňa na diaľkovo ovládané samohybné bomby, ktoré posiela na ukrajinské ciele. Informovali o tom analytici OSINT.

Video z útoku „kamikadze tanku“ zverejnil ruský vojenský veliteľ Vladimir Romanov na sociálnej sieti Telegram. Podľa neho tank naplnili šiestimi tonami TNT a poslali „na autopilota“ na pozície ukrajinských ozbrojených síl pri Marinke v Doneckej oblasti. Malo ísť údajne o tank, ktorý pôvodne patril ukrajinskej armáde a ruská armáda ho ukoristila. Samohybná bomba nedosiahla ukrajinské pozície, pretože asi 100 metrov pred zákopmi nabehla na mínu, ktorá tank spomalila. Následne bol tank, ktorí už Rusi nedokázali ovládať, zasiahnutý ukrajinskými jednotkami. To spôsobilo gigantickú explóziu.

Iránske drony Shahed-136 Čítajte viac Ruská Lada priostrí: Plánuje výrobu vojenských dronov!

Aj napriek tomu, že diaľkovo navádzaný tank nezasiahol cieľ, západné média odhadujú, že vzhľadom na mohutnosť explózie mohol výbuch zabiť viacerých ukrajinských vojakov. Nie je to pritom prvýkrát, čo ruská armáda použila starú sovietsku technológiu ako samohybné bomby. Ruské ministerstvo obrany 17. júna oznámilo, že sa im podarilo vyhodiť do vzduchu baštu ozbrojených síl Ukrajiny pomocou obrneného transportéra MT-LB naplneného výbušninami. Agentúra tiež uviedla, že táto technika je „trofejou“. Nebolo však zverejnené žiadne video ani dôkazy, takže pravdivosť informácií nemožno overiť.

Aj keď sa môže zdať, že nová ruská taktika je vynaliezavá, americký Forbes za tým vidí dôkaz, že ruská armáda už nedisponuje dostatočným počtom moderných zbraní. „Použitie improvizovaného výbušného zariadenia na palube tanku podčiarkuje zúfalstvo ruských síl 16 mesiacov po tom, čo Rusko zaútočilo na Ukrajinu,“ píše Forbes. Rusko malo prísť o mnoho desiatok tisíc najlepších vojakov a odpísať najmenej 10 000 obrnených vozidiel. Podľa Forbesu pritom Rusom začali dochádzať moderné zbrane už pred súčasnou ukrajinskou ofenzívou, a tak sa obracajú k technike zo sovietskych čias. Doslova „rabujú sklady“.

Volga GAZ-24 Čítajte viac Ruská Volga vstane z mŕtvych už o rok. Bude kráčať cestou Moskviča?

„Po vyčerpaní moderných tankov T-72B3 a T-90M začal Kremeľ vyťahovať zo skladov modernizované T-62 z 80-tych rokov, prvú generáciu T-72 zo 70-tych rokov a, čo je šokujúce, aj tanky T-55 a T-54, ktoré zišli z tovární pravdepodobne niekedy koncom 50-tych rokov minulého storočia,“ píše Forbes. V dnešnom modernom boji majú tieto tanky s tenkým pancierom, nepresnou optikou a 100-milimetrovými kanónmi predstavovať podľa Forbesu „pasce smrti“ pre ich posádky. Forbes konštatuje, že používať staré tanky ako mobilné bomby by nikdy nerobila armáda, ktorá má adekvátne zásoby diaľkovej munície.

Najmä vzhľadom na to, koľko protitankových striel má k dispozícii ukrajinská armáda. „Je nebezpečné priblížiť sa na niekoľko kilometrov k akejkoľvek ukrajinskej brigáde. Pre útočníka je dvojnásobne nebezpečné približovať sa pomaly a nemotorne za bieleho dňa. Ale to je jediný spôsob, akým sa dokáže pohybovať múzejný ročník tanku T-54/55. Je to zúfalá misia, o ktorej každý vie, že nemôže mať úspech,“ dodáva Forbes.

© Autorské práva vyhradené

112 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #tanky #vojna na Ukrajine #kamikadze
Články podľa značiek