Katolíci zasiahli: Linka 666 do poľského mesta Hel končí

Od roku 2006 turisti vyhľadávali autobusovú linku 666 ako atrakciu, pretože smerovala do mesta Hel, ktorého názov znie rovnako ako anglický výraz pre peklo.

22.06.2023 14:00
hel1 Foto:
Linka 666 viac do "pekla" jazdiť nebude.
debata (3)

Autobus do mesta Hel na poľskom pobreží Baltského mora je už dlho obľúbený u turistov. Niektoré kresťanské skupiny a aktivisti však dlhodobo protestovali proti používaniu „čísla beštie“, respektíve „diablovho čísla“ 666 v autobuse jazdiacom do destinácie, ktorej názov pripomína anglické slovo pre peklo (hell).

A napokon katolíckou cirkvou podporované skupiny dosiahli svoje. Miestny autobusový dopravca PKS Gdynia oficiálne oznámil, že autobus 666 do Helu viac jazdiť nebude. Presnejšie, nie s číslom 666, ale od 24. júna sa linka prečísluje na 669. Spoločnosť túto zmenu v novom cestovnom poriadku komentovala na sociálnych sieťach sucho s poznámkou: „Tento rok obraciame poslednú šestku hore nohami!“

Linka 666 začala prekážať katolíckym aktivistom. Foto: Twitter
hel Linka 666 začala prekážať katolíckym aktivistom.

Autobus s číslom 666 jazdil na Hel od roku 2006, označenie linky bolo vraj najprv miestnym žartom, ktorý sa však tak ujal, že kvôli nemu začali linku vyhľadávať dokonca aj zahraniční turisti. Jej rastúca popularita bola tŕňom v oku konzervatívnej katolíckej webovej stránky Fronda.pl.

Plná čiara, značky? Nezáujem. Takto pirátsky jazdil autobusár
Video

Tá v roku vyzvala na zmenu označenia v roku 2018 na zmenu a vyhlásila, že aj keď si niektorí ľudia si mysleli, že ide o „nevinný vtip“, tak „je ťažké nepovažovať to za zlomyseľnú inšpiráciu“. Navyše vraj jazda takto označeným autobusom smerujúcim do Helu môže ľudí rozkolísať vo viere v nesmrteľnos­ť duše.

Na sociálnych sieťach mnohí Poliaci vyjadrili nesúhlas s touto zmenou, ktorá bola pre nich nielen dobrým vtipom, ale aj marketingovým ťahákom, lákajúcim do Helu turistov.

© Autorské práva vyhradené

3 debata chyba
Viac na túto tému: #katolícka cirkev #linka 666 #mesto Hel
Články podľa značiek