Ultrarýchle nabíjanie má byť realitou budúci rok. 160 km za 10 minút!

Izraelská spoločnosť StoreDot pracuje na technológii extrémne rýchleho nabíjania batérií XFC. Pripravená má byť v roku 2024. Je to však len prvý krok na ceste k ešte rýchlejšiemu nabíjaniu.

22.06.2023 12:00
debata (5)
Nová technológia silikónových batérií FCX... Foto: StoreDot
StoreDot - batérie s ultrarýchlym nabíjaním Nová technológia silikónových batérií FCX spoločnosti StoreDot by nás mohla zbaviť strachu z krátkeho dojazdu a dlhého nabíjania.

Snom výrobcov elektromobilov je, aby nabíjanie elektrických áut zabralo len toľko času, koľko trvá natankovanie plnej nádrže. Od toho sme síce ešte ďaleko, ale na lepšie časy rozhodne svitá. Už dnes dokážu niektoré elektromobily s 800 V batériami prijať nabíjací výkon 350 kW. Má to však ísť ešte rýchlejšie. Izraelská spoločnosť StoreDot vyvinula technológiu batérií, ktorá má nabiť auto na ďalších 100 míľ jazdy, teda na približne 160 km, za 10 minút. Technológiu XFC už testuje v spolupráci s 15 renomovanými výrobcami áut z Európy, Ázie aj USA. Prvé výsledky majú byť lepšie, než vývojári očakávali.

Zlodejov lákajú autobatérie. Ich chabý trik zachytila kamera

Video
Toyota bZ4X - 2022 Čítajte viac Toyota sa prebúdza z hlbokého spánku. Chce dojazd 1 500 km!

„Partneri sú mimoriadne spokojní s výsledkami našich batériových článkov, ktoré ukazujú bezprecedentné úrovne hustoty energie a časy nabíjania, ktoré môžu zmeniť celé odvetvie,“ hovorí Amir Tirosh, prevádzkový riaditeľ spoločnosti StoreDot. „Výsledky testovania potvrdzujú, že technológia XFC bude rozhodujúca pri odstraňovaní takzvanej úzkosti z dojazdu a úzkosti z nabíjania, pričom zároveň umožnia výrobcom navrhovať elektromobily s menšími paketmi batérií, pretože ich budeme môcť nabiť za pár minút. Tajomstvo nových li-ion článkov sa má skrývať v nahradení grafitu v anóde nanočasticami kremíka, ktoré obsahujú patentované syntetizované organické a anorganické častice.

Porsche - silikónové batérie Čítajte viac Revolučné batérie Titan Silicon sú na prahu výroby. Zmenia pravidlá hry

Bavíme sa teda o silikónových batériách, ktoré vyvíjajú aj iné spoločnosti. Mercedes-Benz napríklad s firmou Sila Technologies. Použiť ich má prvýkrát v novej elektrickej triede E. Podľa StoreDot má ich zázračná batéria okrem rýchleho nabíjania zvládnuť až tisíc nabíjacích cyklov bez vplyvu na životnosť a kapacitu akumulátora. Batérie sú pritom navrhnuté tak, aby si nevyžadovali nové výrobné procesy a tak sa dali využiť existujúce linky. Technológia FCX je však len jedným z krokov na ceste k batériám, ktoré budú schopné prijať energiu na 160 km len za dve minúty. StoreDot plánuje, že ich uvedie na trh v roku 2028.

© Autorské práva vyhradené

5 debata chyba
Viac na túto tému: #elektromobily #batérie #StoreDot #nabíjanie
Články podľa značiek