Test Kia EV6 GT – silou vás vydesí, v zákrutách schladí

Kedysi ste na auto so zrýchlením na stovku za 3,5 sekundy potrebovali siahnuť do ponuky Porsche, Lamborghini či Ferrari. Dnes to dokáže aj rodinný crossover. Kia EV6 je doslova brutalitou. Akýmsi vlkom v rúchu baránka. A pripraviť si nemusíte viac ako 76 000 eur. Lenže pred týmto autom treba mať rešpekt. Veď na váhe má takmer 2,2 tony.

05.07.2023 07:00
debata (10)
EV6 GT je najsilnejšou Kiou všetkých čias.... Foto: Ľuboš Pilc
Kia EV6 GT - test 2023 EV6 GT je najsilnejšou Kiou všetkých čias. Navonok to ale tají. Má síce „digitálny tigrí nos“, väčšie otvory v nárazníkoch, čierne pozadie reflektorov a až 21-palcové disky kolies, ale o agresivite sa hovoriť nedá.

Kiu EV6 sme si v redakcii vyskúšali dávnejšie. Už vtedy sme ju nazvali „kórejským Porsche“. Veď vo verzii GT-line má výkon 239 kW a omamné zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 5,2 sekundy. Navyše sa vďaka 800 V batérii nabíja podobne rýchlo ako Taycan. To už ale mala Kia vo vývoji čosi oveľa ostrejšie – Kiu EV6 GT. A práve tá sa nám nedávno dostala do rúk. Je skutočným elektrickým extrémom. Nechajme otázku, či má zmysel. EV6 GT je totiž technologickou exhibíciou. Ukazuje, čo dokáže Kia s elektrickým pohonom. Navonok sa tak ale veľmi netvári. Nebyť špeciálnych polepov karosérie, s ktorými sme EV GT „vyfasovali“ možno by vás ani nenapadlo, že sa pozeráte na najvýkonnejšiu a najrýchlejšiu Kiu všetkých čias.

Kia EV6 GT - test 2023
Kia EV6 GT - test 2023
+11Kia EV6 GT - test 2023

Vlk v rúchu baránka

Ďaleko za sebou necháva aj úžasné 4-dverové kupé Stinger, a vlastne väčšinu konkurentov. A je jedno či hovoríme o tých so spaľovacím alebo elektrickým motorom. Schválne, koľko áut má pod kapotou 430 kW? Veľa ich nenapočítate, zvlášť nie s cenou pod 80 000 eur. Avíza na adrenalínovú povahu tu ale predsa len sú. Predná „tigria maska“ sa predstavuje v digitálnej podobe. Preto jej Kia hovorí Digital Tiger Face. Nechýba agresívnejšie tvarovaný nárazník a čierne pozadie adaptívnych LED reflektorov s dynamickými smerovými svetlami. Z profilu neprehliadnete 21-palcové disky, ukrývajúce „neónové“ brzdové strmene. Navyše sú umiestnené v prepracovaných blatníkoch. Prúdenie vzduchu uľahčuje predĺžený zadný spojler a o potrebný prítlak sa zas stará väčší difúzor. Všetko je však navrhnuté s mierou.

Obrovské 21-palcové disky EV6 GT svedčia.... Foto: Ľuboš Pilc
Kia EV6 GT - test 2023 Obrovské 21-palcové disky EV6 GT svedčia. Zaujímavé je, že napriek obriemu nárastu výkonu, klesol podvozok nižšie len o päť milimetrov.

Aj v kabíne je to v podstate „bežná“ EV-šestka. Rozdielne sú iba „neónové dekorácie“ na palubnej doske, semišové sedadlá s o čosi výraznejšou bočnou oporou, kožou obšitý volant a najmä „neónové“ tlačidlo na jeho pravom ramene s nápisom GT. Práve to dokáže zmeniť „de facto“ rodinný elektromobil na okruhovú šelmu. Čo je škoda, nemenila sa ani grafika zakriveného displeja. Práve v tomto prípade by sa možno hodilo analógové zobrazenie. Bohužiaľ, stále tu máme akési „vlny“. Jedinou zmenou je opäť „neónové“ sfarbenie digitálneho kokpitu v športovom režime. Ak poznáte EV6, nemá vás tu čo prekvapiť. Je tu rovnako veľa miesta, kufor s objemom 480 litrov a k tomu 20-litrový „frunk“, identická ergonómia aj dvojfunkcionálna dotyková lišta pre ovládanie klimatizácie či vstup do najdôležitejších vetiev menu.

Interiér s anatomickými sedadlami a so... Foto: Ľuboš Pilc
Kia EV6 GT - test 2023 Interiér s anatomickými sedadlami a so špecifickým volantom s tlačidlami na voľbu jazdných režimov je zušľachtený neónovými dekoráciami a semišom.

Možno by to chcelo o čosi viac emócií. Ak to porovnáme s rozdielmi, ktoré sú štandardom pre vrcholové verzie áut so spaľovacími motormi s logami AMG, BMW M, RS od Audi, ale aj divízie N sesterského Hyundaia, drží sa EV6 GT možno až zbytočne pri zemi. Stačí však poštekliť akceleračný pedál a rýchlo pochopíte, že máte v rukách elektrickú raketu. Oveľa viac práce, ako dizajnéri odviedli totiž inžinieri. Technický nemá EV6 GT veľa spoločného s jej civilnými verziami. Až na platformu E-MPG so 77 kWh li-ion batériou. Inak prešiel úpravami každý komponent. O pohon sa starajú dva synchrónne elektromotory s permanentnými magnetmi. Ten predný má 160 kW, teda toľko, koľká má pri verzii GT-line ten zadný. No a dozadu nainštalovala Kia úplne nový motor s dvojstupňovým meničom, olejovým chladením cievok a dvojdielnym hriadeľom rotora. Ten pridáva ďalších 270 kW.

Kia EV6 GT - test 2023
Kia EV6 GT - test 2023
+29Kia EV6 GT - test 2023

© Autorské práva vyhradené

10 debata chyba
Viac na túto tému: #Kia #test #Kia EV6 #Kia EV6 GT
Články podľa značiek