Začína sa technologická vojna? Čína obmedzuje vývoz niektorých kritických surovín

Obmedzenie začne platiť už od augusta a predbežne sa týka vývozu gália a germánia. Obe patria v EÚ k tzv. kritickým surovinám.

11.07.2023 16:00 , aktualizované: 18:57
Čína Foto:
Číne definitívne došla trpezlivosť so západnými sankciami.
debata (20)

Od augusta plánuje Čína obmedziť vývoz gália a germánia, dvoch kritických prvkov na výrobu polovodičových čipov. Čína je ich najväčším svetovým dodávateľom a exportéri budú po novom potrebovať špeciálne licencie na ich vývoz do tretích krajín.

Tento krok môže poškodiť celý rad západných technologických spoločností, ktoré tieto prvky používajú na výrobu rôznych produktov. Ide o čínsku reakciu na stále rastúce technologické sankcie západných krajín a USA, obmedzujúce vývoz špičkových technológií do Číny.

Oba prvky sú kľúčové pre technologický pokrok v najbližších rokoch. Germánium sa využíva vo vesmírnych technológiách, najmä v solárnych článkoch, pretože je odolnejšie voči kozmickému žiareniu ako kremík. S približovaním sa k fyzikálnym limitom kremíka v niektorých technológiách a polovodičoch sa uvažuje o zvýšenom používaní germánia, ktoré ich umožňuje prekonať.

kriticke Čítajte viac Šéfka EK: Ropa? Kritickým materiálom bude lítium!

Pokiaľ ide o gálium, 95 % sa používa v materiáli nazývanom arzenid gália. Arzenid gália je zmes prvkov gália a arzénu. Používa sa pri výrobe zariadení, ako sú mikrovlnné frekvenčné integrované obvody, infračervené svetelné diódy, laserové diódy, solárne články a optické okná. Niektoré elektronické vlastnosti arzenidu gália sú lepšie ako vlastnosti kremíka. Má vyššiu rýchlosť nasýtenia elektrónov a vyššiu pohyblivosť elektrónov, čo umožňuje fungovanie tranzistorov arzenidu gália pri frekvenciách vyšších ako 250 GHz.

Agresívna čínska stíhačka verzus americké lietadlo
Video

Gálium aj germánium sú na zoznamoch kritických prvkov Európskej únie a USA. Obmedzenie ich vývozu z Číny povedie k vyšším cenám oboch prvkov, ako aj k dlhším dodacím lehotám čipov. To by mohlo spôsobiť, že výroba elektronických zariadení bude pre západné spoločnosti drahšia a zložitejšia, čo by následne mohlo viesť k vyšším cenám a spôsobiť novú čipovú krízu.

Je zrejmé, že tento krok predstavuje výraznú eskaláciu technologickej vojny medzi Čínou a Západom. Namieste sú obavy, že by sa mohla ďalej rozširovať. Čína totiž dominuje v dodávkach množstva kritických materiálov a surovín, nevyhnutných pre prechod Európy na čistú energiu.

Čínske obmedzenia vývozu kritických surovín zavedené v týchto dňoch opäť ukazujú, prečo musíme znížiť našu závislosť od totalitných režimov, hovorí europoslankyňa Miriam Lexmann (KDH/EĽS), ktorá je v zahraničnom výbore Európskeho parlamentu (EP) spravodajkyňou európskeho aktu o dostupnosti kritických surovín.

Naša závislosť od Činy je nebezpečná, treba ju obmedziť

(Vyjadrenie europoslankyne Miriam Lexmann (KDH/EĽS), ako spravodajkyne pre európsky akt o dostupnosti kritických surovín, o čínskych obmedzeniach vývozu germánia a gália.)

Čína uvalila vývozné obmedzenia na dve kritické suroviny – germánium a gálium, pričom produkuje 60 % svetového germánia a 80 % gália. Germánium sa používa na výrobu optických vlákien, zatiaľ čo gálium sa používa pri výrobe polovodičov.

„V Európskom parlamente budeme tento týždeň schvaľovať akt o čipoch, ktorý rieši nedostatok polovodičov s ašpiráciou posilniť vedúce postavenie Európy v oblasti technológií prostredníctvom verejných a súkromných investícií vo výške viac ako 43 miliárd eur. Nedostatok kritických surovín súvisiaci s našou závislosťou od Číny však ohrozuje samotnú výrobu polovodičov a teda jeden z hlavných cieľov tejto legislatívy“, zdôrazňuje europoslankyňa Lexmann. Práve preto sa obrátila na Európsku komisiu so žiadosťou o analýzu dopadov obmedzení čínskeho vývozu na európsky priemysel ako aj s výzvou na uskutočnenie záťažových testov. Ako tieňová spravodajkyňa pre už prijatú legislatívu o protinátlakovom nástroji tiež požiadala Komisiu o objasnenie, či považuje uvedené kroky totalitného režimu za akt nátlaku, a ak áno, či na základe tejto legislatívy bude reagovať a chrániť európske dodávateľské reťazce.

„Totalitný režim Komunistickej strany Číny predstavuje skutočnú bezpečnostnú hrozbu pre našu spoločnosť a hospodárstvo. Považujem preto za kľúčové urobiť rázne kroky v diverzifikácii našich dodávateľských reťazcov a ochrane pred čínskym nátlakom. Dnes je to gálium a germánium, zajtra to môžu byť iné kritické suroviny alebo produkty, vrátane zdravotníckych pomôcok či liekov. Mojou prioritou ako spravodajkyne pre akt o dostupnosti kritických surovín je zaistiť intenzívnu spoluprácu EÚ s demokratickými partnermi v posilňovaní našej hospodárskej bezpečnosti. V konečnom dôsledku ide totiž o živobytie ľudí“, dodáva Miriam Lexmann.

© Autorské práva vyhradené

20 debata chyba
Viac na túto tému: #germánium #kritické suroviny #gálium #technologická vojna #kritické prvky #vývoz z Činy
Články podľa značiek