Europoslanci chcú radikálne navýšiť počet rýchlonabíjačiek a vodíkových čerpačiek

Europoslanci chcú v sieti ciest TEN-T do roku 2026 400 kW nabíjačky každých 60 kilometrov a do roku 2031 vodikové čerpačky každých 200 kilometrov.

13.07.2023 13:00
Vodíková čerpacia stanica Foto:
Vodíkové čerpacie stanice by do roku 2031 mali byť v sieti ciest TEN-T každých 200 kilometrov. (il. foto)
debata (6)

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) schválili v utorok (11. 7.) nové predpisy, ktoré majú zabezpečiť viac alternatívnych čerpacích staníc pre autá a nákladné vozidlá, jednoduché a ľahké nabíjanie a čistejšie lodné palivá. Ide o plán EÚ znížiť emisie skleníkových plynov do roku 2030 aspoň o 55 % v porovnaní s úrovňami z roku 1990 a dekarbonizovať dopravu.

Poslanci presadili, že do roku 2026 sa budú musieť zaviesť elektrické nabíjacie parky pre automobily s výkonom minimálne 400 kW aspoň každých 60 km pozdĺž základnej celoeurópskej cestnej siete TEN-T, pričom výkon siete sa do roku 2028 zvýši na 600 kW. Pre nákladné vozidlá a autobusy budú musieť byť k dispozícii nabíjacie stanice každých 120 km. Tieto stanice by mali byť do roku 2028 nainštalované na polovici hlavných ciest EÚ a v závislosti od cesty by mali mať výkon 1400 až 2800 kW.

zväčšiť Sieť TEN-T na Slovensku (plánované a... Foto: SSC
tahy ten t Sieť TEN-T na Slovensku (plánované a realizované úseky).

Členské štáty musia zabezpečiť, aby do roku 2031 boli vodíkové čerpacie stanice pozdĺž hlavnej siete TEN-T rozmiestnené aspoň každých 200 km. Používatelia vozidiel s alternatívnym pohonom budú vedieť ľahko zaplatiť na nabíjacích miestach (platobnými kartami alebo bezkontaktnými zariadeniami), zatiaľ čo cena týchto „palív“ sa bude musieť zobraziť za kWh, kilogram alebo za minútu, či jedno nabíjanie.

Už ste ho stretli? Vodíkový autobus jazdí v Bratislave na skúšku
Video

Európska komisia do roku 2027 vytvorí databázu EÚ s údajmi o alternatívnych palivách, ktorá bude spotrebiteľom poskytovať informácie o dostupnosti, čakacích lehotách alebo cenách na jednotlivých čerpacích staniciach.

Predpis ešte musia schváliť aj ministri členských krajín. Pravidlá týkajúce sa infraštruktúry pre alternatívne palivá sa začnú uplatňovať šesť mesiacov od nadobudnutia účinnosti zákona.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #rýchlonabíjacia stanica #vodíková čepacia stanica #TEN-T #elektrmobilita
Články podľa značiek