Tesla by chcela rozšíriť svoju fabriku neďaleko Berlína. Nemci sú prekvapivo proti

Tesla by v Nemecku chcela vyrábať až milión áut ročne. Miestni obyvatelia a ani politici z toho nie sú veľmi nadšení.

26.07.2023 14:00
gigafactory berlin Foto:
Berlínska Gigafactory by mala vyrábať až milión áut ročne.
debata (3)

Len pred pár dňami americká automobilka Tesla oznámila, že plánuje zdvojnásobiť výrobnú kapacitu svojej továrne neďaleko Berlína a to až na milión elektrických vozidiel ročne a plánuje tiež zvýšiť kapacitu výroby batérií z 50 na 100 gigawatthodín. Nejde len o všeobecný zámer – americká spoločnosť už podala žiadosť o rozšírenie areálu v Grünheide na regionálnom ministerstve životného prostredia spolkovej krajiny Brandenbursko. Okrem rozšírenia existujúcich zariadení si tieto plány vyžiadajú výstavbu novej výrobnej haly. Počet zamestnancov by sa mohol zvýšiť zo súčasných približne 10.000 „na možno 22 500“, uviedla Tesla.

Tesla opäť predviedla čo (ne)dokáže jej Autopilot:

Nemcom sa však tento plán prekvapivo nepáči. Brandeburský regionálny úrad životného prostredia totiž Teslu vyzval, aby svoje plány prehodnotila. Plánované miesto výroby batériových článkov sa totiž nachádza čiastočne v pásme ochrany vody, uviedol úrad v stanovisku k žiadosti spoločnosti Tesla o rozšírenie závodu. To isté podľa jeho vyhlásenia platí aj pre plánovaný závod na recykláciu odpadových vôd.

Továreň v Grünheide bola otvorená minulý rok po náročnom dvojročnom schvaľovacom a stavebnom procese, ktorý sprevádzali administratívne a právne prekážky vrátane sťažností obyvateľov. Problémom bola hlavne extrémna spotreba vody.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Tesla #výroba batérií #Gigafactory Berlín #Grünheid #rozšírenie továrne
Články podľa značiek