Pokračovanie článku: Autom do Bulharska 2023: Čierne more je opäť o čosi ‘bližšie‘

Prázdne pláže a ceny ako u nás

Bulharsko vás privíta príjemnými cenami ubytovania aj stravovania. Neporovnateľne nižšími ako v Chorvátsku, Taliansku či v Španielsku. Nás stálo ubytovanie 42 eur na noc pre dve osoby. Služby sa zlepšujú. Navyše, na pobreží vyrástli aj veľké nákupné reťazce ako Lidl a najnovšie Billa, kde sú ceny identické so slovenskými alebo dokonca nižšie. Takže ak bývate v štúdiu či apartmáne s kuchynkou, strava nie je naozaj problém. O to viac, že ste v Bulharsku autom a môžete si urobiť veľký nákup. Všade narazíte na predaj ovocia a zeleniny. Bulharské paradajky, broskyne či dyne sú jednoducho úžasné. S parkovaním je problém, ak nemáte dohodnuté parkovacie miesto s vaším ubytovacím zariadením. Ceny za túto službu však nie sú extra vysoké. My sme za celodenné parkovanie na parkovisku v Sozopole platili 12 leva, teda asi šesť eur, čo nikoho nezruinuje. Ceny sa rátajú pomerne ľahko. Stačí tie bulharské vydeliť dvoma. Budúci rok to bude ešte jednoduchšie, pretože Bulhari zavedú euro.

Z pripravovaného testu prezradíme, že SsangYong... Foto: Tomáš Andrejčák
Bulharsko - 2023 Z pripravovaného testu prezradíme, že SsangYong Korando si odkrútil vyše 3 300 km. Takto nám „zapózoval“ pred poloprázdnou plážou Duni neďaleko Sozopolu.

Báť sa teda cesty autom k Čiernemu moru naozaj nemusíte. Mať tu auto je pritom obrovskou výhodou. Bulharsko je totiž ešte stále plné opustených zákutí a poloprázdnych pláži. Bez auta sa na ne ale nedostanete. Tak ako turisti, ktorí prileteli a uviazli na preplnených a spoplatnených mestských či hotelových plážach. My sme mohli zo Szopolu zamieriť na asi trojkilometrovú pláž Duni, pláž Arkutino s pôvabnými pieskovými dunami, ktorej väčšia časť je voľná. Alebo čarovnú pláž Ropotamo s jemným pieskom, kde sa vám môže stať, že budete aj celkom sami. Teda ak sa podujmete na 30 minútový „trip“ cez rozprávkový les nad skalnými útesmi. Stojí to zato. To je komfort, ktorý už nezažijete počas sezóny v krajinách s dokonale vybudovaným turistickým priemyslom. Bulharsko vám ešte stále dokáže ponúknuť takúto intimitu aj v júli či v auguste. A aj závan starých čias. Ďaleko nie je ani do krásneho Nesebaru, Varny alebo na nákupy do Turecka. Zvlášť zo Sozopolu. Previesť sa môžete loďou po rieke Ropotamo, ktorá ústí do mora práve na spomínanej pláži.

Aj takto môžu vyzerať pláže v Bulharsku. Nikto... Foto: Tomáš Andrejčák
Bulharsko - 2023 Aj takto môžu vyzerať pláže v Bulharsku. Nikto nikde. Len treba prejsť pár kilometrov autom.

© Autorské práva vyhradené

14 debata chyba
Viac na túto tému: #Bulharsko #autom do Bulharska
Články podľa značiek