Citroën ë-C3: Toto je prvý pohľad na nové auto z Trnavy

Elektrický Citroën ë-C3 má stáť menej než 25 000 eur. Na trhu s elektromobilmi by tak mohol poriadne zamiešať kartami. Vyrábať sa bude na trnavských linkách. Objaví sa už budúci rok.

31.07.2023 18:00
debata
Nový lacný elektrický Citroën bude inšpirovaný... Foto: Citroën
Citroën ë-C3 - 2024 Nový lacný elektrický Citroën bude inšpirovaný vlaňajším konceptom Oli. Napríkald grafikou svetiel a novým svietiacom retrologom.

Citroën pripravuje svoj najlacnejší elektromobil. Premiéra by mala prebehnúť už na jeseň a na trh by sa mal dostať začiatkom budúceho roka. Nový ë-C3 by mal štartovať na cene pod 25 000 eur, čo je asi o 10 000 eur menej v porovnaní s ë-C4 alebo Peugeotom e-208. S najväčšou pravdepodobnosťou tak Citroën predbehne konkurenčný Volkswagen ID.2 s podobnou cenou, ako aj Renault 5. A ako bude francúzska elektrická novinka vyzerať? Na to dáva čiastočnú odpoveď prvá snímka, ktoré sa mihla v koncernovej prezentácii hospodárskych výsledkom Stellantisu. Upozornil na to web Carscoops.

Citroën ë-C4 X - test 2023 Čítajte viac Test spotreby: Citroën ë-C4 X prekvapil nízkym apetítom. Malá batéria nevadí

Zadá sa, že bude mať veľa spoločného z modelom New C3 pre juhoamerický a indický trh s tým, že pôjde o čistý elektromobil. Zároveň má prebrať niektoré prvky z odvážneho konceptu Oli, ako napríklad grafiku svetiel či nové svietiace logo. Novinka bude stáť na platforme Smart Platform, ktorá je na rozdiel od platformy CMP a e-CMP orientovaná na čo najväčšiu redukciu nákladov. Preto sa podarilo stlačiť cenu. Zároveň táto platforma nevylučuje kompatibilitu so spaľovacími motormi. Podľa Stellantisu bude mať ë-C3 elektromotor umiestnený vpredu. Na výber majú byť dve verzie – slabšia s výkonom 60 a silnejšia s výkonom 90 kW.

Peugeot 208 - výroba v Trnave Čítajte viac Trnava príde o Peugeot 208. Nahradí ho ‘lacný‘ elektrický Citroën

Menší batériový paket má mať kapacitu 40 a väčší 50 kWh. Dojazd by sa mal podľa toho pohybovať na úrovni 300 až 400 km. Citroën plánuje na domácom trhu nielen predaj ale aj prenájom za asi 100 eur mesačne, čo však závisí na dohode s francúzskou vládou o štátnej podpore. Pre Slovensko je zaujímavé, že Citroën ë-C3 bude automobilka vyrábať v závode v Trnave, kde zastúpi na linkách Peugeot 208. Elektrický Citroën ë-C3 má byť účinnou zbraňou Stellantisu proti prichádzajúcim elektromobilom z Číny. Neskôr by sa malo k ë-C3 pripojiť SUV ë-C3 Aircross.

Citroën Oli (2022) Čítajte viac Paradox Oli - drsný koncept má v skutočnosti karosériu z lepenky

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Citroen #elektromobily #Stellantis #Citroën ë-C3
Články podľa značiek