Hyundai zavedie do bežnej ponuky karbónové disky! To tu ešte nebolo

Doteraz boli kolesá z uhlíkových vlákien výsadou hriešne drahých superšportov. Kórejský Hyundai ich teraz plánuje zaradiť do zoznamu bežných príplatkov. Premiéru budú mať v divízii N.

01.08.2023 12:00
debata (1)
Nové disky z kovaného hliníka a karbónu majú... Foto: SITA/AP, Hyundai
Hyundai - karbónové disky Nové disky z kovaného hliníka a karbónu majú byť minimálne o 40 % ľahšie ako tie, ktoré v súčasnosti nájdeme na „enkových“ Hyundaioch.

Športové Hyundaie relatívne mladej divízie N Performance sú obrovským obchodným úspechom. Najmä kvôli cenovej dostupnosti. Od čias, keď prišiel na svet Hyundai i30 N, ako konkurent ikonického Golfu GTI, sa ponuka rozšírila o jeho verziu Fatback N a následne aj o menší Hyundai i 20 N, prvé ostré SUV Kona N a nedávno prvý elektrický model Ioniq 5 N. Tam sa však Hyundai nezastaví.

Hyundai IONIQ 5 N (2023) Čítajte viac Na svete je extrémny Hyundai Ioniq 5 N. Parametre má skvelé

Rozhodol sa priaznivcom ostrých modelov ponúknuť čosi, čo bolo doteraz výsadou len pár exotických superšportov ako Koenigseggu Agera RS, Ferrari 488 Pista alebo McLarenu Senna, a o čom môžu zákazníci takých divízií ako BMW M, Mercedes-AMG či Audi RS len snívať. Do zoznamu príplatkovej výbavy zaradí totiž ultraľahké karbónové disky.

Hyundai - karbónové disky
Hyundai - karbónové disky
+3Hyundai - karbónové disky

Hyundai preto uzavrel dohodu so spoločnosťou Dymag, ktorá je expertom na kované disky, ako aj so špecialistom na kompozitné materiály – spoločnosťou Hankuk Carbon. Výsledkom budú kolesá, ktoré skombinujú kovaný hliníkový stred s karbónovým ráfikom. Áno, celé koleso z karbónu nebude, no i tak ušetrí v porovnaní s klasickými diskami z hliníkových zliatin 40 až 50 % hmotnosti.

Nový Hyundai Santa Fe (2023) Čítajte viac Nový Hyundai Santa Fe. Jeho odvážny dizajn mnohých šokuje

To znamená menej odpružených hmôt a výrazné zlepšenie jazdných vlastností. Oficiálne predstavenie nových diskov, ktoré budú spočiatku určené len pre produkty divízie N Performance, sa má uskutočniť v nasledujúcich mesiacoch. Cenu zatiaľ nepoznáme, ale vzhľadom na masovejšiu výrobu bude nepochybne nižšia ako doteraz.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Hyundai #karbónové kolesá #Hyundai N #Dymag #Hankuk
Články podľa značiek