Do bojov na Ukrajine sa zapojí Porsche. Na ‘otéčka‘ sa ale menia aj iné autá

Ukrajinská iniciatíva Car4Ukraine zhromažďuje autá darcov z celého sveta a mení ich podľa potrieb ukrajinskej armády. Takto sa do služby dostalo napríklad aj Porsche Cayenne z Nemecka.

03.08.2023 14:00
Porsche Cayenne - dar pre Ukrajinu Foto:
Cez iniciatívu Car4Ukraine sa k ukrajinským vojakom dostalo už 278 áut. Raritou je toto Porsche od nemeckých darcov.
debata (17)

Vďaka iniciatíve Car4Ukraine sa podarilo vyzbierať už 278 áut v celkovej hodnote takmer 2,1 milióna eur. Päťdesiat z nich venovali Ukrajincom súkromné osoby. Tým najnovším je Porsche Cayenne prvej generácie od nemeckých darcov. Keď prišlo na Ukrajinu, bolo polepené srdiečkami a protiruskými heslami. A okrem toho doputoval s Caynenne aj darček pre ukrajinské deti v podobe výtvarných potrieb. „Keď náš tím dostal na úpravu toto Porsche, bolo veľkou výzvou nájsť preň najlepší spôsob využitia,“ povedal Roman Hapachyło, spoluzakladateľ iniciatívy Car4Ukraine.

Odkaz ukrajinských špeciálov Rusom: Myslia si, že sú nesmrteľní. Zničíme ich

Video

Nakoniec to ale tím zvládol a dieselový Cayenne s výkonom 180 kW vyzbrojil systémom nočného videnia, priestorom na prevoz zbraní a internetovým pripojením Starlink, vďaka čomu môže byť posádka v kontakte s veliteľstvom. Nechýba ani kamuflážny lak, terénne pneumatiky a navijak. Auto bude pridelené 26-ročnému veliteľovi 24. mechanizovanej brigády s preávkou Bizon, ktorý bojuje už od roku 2014 a získal rešpekt vojakov aj vyšších veliteľov. Najžiadanejšie sú však terénne pikapy, ako Toyota Hilux, Mitsubishi L200, Ford Ranger alebo Mazda BT50. Medzi „raritky“ patrí BMW X5 alebo Volvo S60.

A takto vyzeralo Cayenne pred armádnym tuningom. Foto: Twitter
Porsche Cayenne - dar pre Ukrajinu A takto vyzeralo Cayenne pred armádnym tuningom.

Aj tie absolvovali pred nasadením do služby armádny „tuning“. Vozidlá zväčša dostanú zlepšenú ochranu karosérie, ktorá tak posádku chráni pred strelnými zbraňami. Zaujímavé je, že vôbec najradšej majú Ukrajinci autá z Veľkej Británie. A to kvôli pravostrannému riadeniu. „Riadenie vpravo zachránilo veľa našich vodičov. Vo väčšine prípadov mieri totiž ruská paľba na miesto vodiča, v týchto vozidlách ale vodič sedí na opačnej strane,“ dodáva Ivan Oleksii z Car4Ukraine.

Volodymyr Zelenskyj Čítajte viac 522. deň: Zelenskyj: Vojna sa vracia na územie Ruska, ide o absolútne spravodlivý proces

© Autorské práva vyhradené

17 debata chyba
Viac na túto tému: #Porsche #vojna na Ukrajine #Car4Ukraine
Články podľa značiek