Američania chcú znížiť spotrebu áut na štyri litre. Dá sa to v kráľovstve pikapov?

V krajine, kde motor V8 je štandard a V6 sa považuje za ten malý, si budú musieť od roku 2023 zvykať na skromnejšie pomery.

04.08.2023 14:00
debata (4)
Veľké a najmä smädné 8-valcové motory v... Foto: RAM
Ram 1500 TRX - 2021 Veľké a najmä smädné 8-valcové motory v amerických autách sa môžu v nasledujúcich rokoch stať minulosťou. Inak budú automobilky vystavené mastným pokutám.

Aj Spojené štáty americké chcú v blízkej budúcnosti „zatočiť“ s emisiami CO2 z dopravy. V niektorých štátoch plánujú v roku 2035 rovnaký scenár ako Európa, teda čistú elektromobilitu. Napríklad v Kalifornii. No aj tam, kde budú autá na benzín a naftu povolené, budú musieť výrobcovia znížiť ich spotrebu. A to radikálne. Dnes je priemerná spotreba amerických áut približne osem litrov. Od roku 2032 to ale má byť len 4,05 litra!

adblue Čítajte viac Škandál s AdBlue: Citroën a Peugeot mlčia a drahé opravy roky účtujú klientom

Samozrejme, hovoríme o flotilovej spotrebe. To znamená, že pôjde o priemernú spotrebu vypočítanú z predaja všetkých áut. Nemusí to teda znamenať automatický koniec veľkoobjemových motorov. Predávať ich ale budú môcť automobilky len vtedy, ak sa im podarí vykompenzovať ich vysokú spotrebu predajom čistých elektromobilov. Nedodržanie tohto „emisného koša“ bude trestané vysokými pokutami. V Európe je napríklad pokuta 95 eur za každý nadlimitný gram CO2 každého predaného auta.

VW Golf Variant Čítajte viac VIDEO: Pamätáte sa na hyperúsporný VW Lupo 3L? Dokáže mu konkurovať nový Golf?

Návrh je v súlade s navrhovanými emisnými normami americkej Agentúry na ochranu životného prostredia (EPA), ktoré boli zverejnené v apríli a ktoré sú najprísnejšie v histórii USA. Prinútili by výrobcov automobilov predávať viac ako dve tretiny elektrických vozidiel do roku 2032. Pravidlá chvália environmentálne a spotrebiteľské organizácie, ale vyvolávajú aj vlnu kritiky od výrobcov automobilov a republikánov, ktorí tvrdia, že by to fungovalo prakticky ako zákaz áut na fosílne palivá.

Spotreba elektromobilov Čítajte viac USA idú po krku elektromobilom. Vyššia spotreba im má paradoxne pomôcť

Aliancia pre automobilové inovácie, lobistická skupina, ktorá zastupuje väčšinu veľkých výrobcov automobilov, ktorí predávajú vozidlá v Spojených štátoch, označila nové pravidlá za „nerozumné a nefunkčné“. Ak by automobilky nepredali veľký podiel elektromobilov, aby boli v súlade s normami, EPA odhaduje, že celkové sankcie v roku 2032 by sa mohli vyšplhať až na 2,4 miliardy dolárov. Návrh zákona by mal byť čoskoro zverejnený a následne sa začne proces jeho prijatia.

© Autorské práva vyhradené

4 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #spotreba paliva #EPA #emisné normy #spotreba amerických áut
Články podľa značiek