Nikola zastavuje predaj elektrických kamiónov a všetky zvolá do servisu. Kvôli požiarom

Elektrické kamióny Nikola začali horieť "jeden po druhom". Firma mala dokonca kvôli tomu podozrenie na sabotáž.

16.08.2023 18:00
Nikola
Elektrické kamióny Nikola horia doslova "jeden po druhom".
debata (18)

O požiaroch elektrických áut sa v poslednom čase hovorí veľa. Téma ožila najmä v súvislosti s nedávnym požiarom prepravnej lode Fremantle Highway, pri ktorom ešte prebieha vyšetrovanie, no vzhľadom na predpokladané a lokalizované ohnisko požiaru je temer isté, že jeho príčinou bolo samovznietenie sa elektrického auta, respektíve jeho batérie. Viac sme o tom požiari písali napríklad v nižšie uvedenom článku:

Fremantle Highway Čítajte viac Horí ďalšia loď, ktorá prepravuje autá. Zrejme opäť kvôli elektromobilu

Podobný požiar približne pred rokom spôsobil zánik lode Felicity Ace, prevážajúcej hlavne luxusné autá, vrátane modelov Porsche, Bentley a Lamborghini. V debate o požiaroch elektrických áut sa často spomína argument, že štatisticky nehoria častejšie, než bežné autá. Ten vôbec nespochybňujeme. Problémom je, že požiar elektrických áut je len veľmi ťažko uhasiteľný. Veľmi zjednodušene možno povedať, že v týchto batériách prebieha reakcia, pri ktorej sa vytvára kyslík, takže klasickými metódami sú prakticky neuhasiteľné. Aj preto je súčasťou protokolov pre hasenie elektromobilov v niektorých krajinách aj po uhasení požiaru udržiavať poškodené auto určitý čas (zväčša tri dni) ponorené v kontajneri s vodou.

Felicity Ace Čítajte viac S Felicity Ace sa potopili skutočné poklady. Aj desiatky Porsche z Bratislavy

Takže problém s horiacimi elektroautami je vážnejší, než prípady, keď sa vznieti spaľovacie auto. Uvedomil si to aj kontroverzný výrobca elektrických kamiónov Nikola. Spoločnosť koncom minulého týždňa oznámila, že sťahuje z trhu všetky batériou poháňané elektrické nákladné vozidlá, ktoré doteraz dodala (ide o 209 kamiónov), a pozastavuje ich ďalší predaj po tom, ako vyšetrovanie ukázalo, že príčinou nedávnych požiarov sú ich batérie.

Video: Štart rakety? Nie, to iba horela elektrická kolobežka

Spoločnosť si množstvo požiarov nevedela vysvetliť, dokonca mala vážne podozrenie na „záškodnícku činnosť“ neznámeho páchateľa. Spoločnosť názor zmenila, keď priamo v jej sídle začal opätovne horieť jeden z už vyšetrených a preskúmaných kamiónov, ktorý tam bol odstavený na pozorovanie. Následne sa k problému postavila čelom a oficiálne sa vyjadrila, že „je nepravdepodobné, že by incident spôsobilo zámerné poškodenie alebo iné vonkajšie faktory,“ a doplnila, že vyvíja maximálne úsilie o nápravu.

Spoločnosť Nikola sa už niekoľkokrát nachádzala na hranici krachu a súčasné požiare jej elektrických kamiónov môžu byť pre ňu likvidačné.

© Autorské práva vyhradené

18 debata chyba
Viac na túto tému: #elektromobilita #Nikola #požiar elektromobilu #elektrické kamióny
Články podľa značiek