Francúzi vytvorili na ceste ‘čiarový chaos‘. Vraj má autá spomaliť

Snaha znepríjemniť život motoristom za každú cenu naberá na obrátkach a jej produktom sú často "choré" nápady.

22.08.2023 14:00
chaos Foto:
Takto vyzerajú niektoré úseky ciest vo francúzskom mestečku Baumé.
debata (15)

Žijeme v divnej dobe. Motoristi sa ocitli v obrovskej defenzíve, niekedy to vyzerá tak, akoby vlastnenie auto bolo opovrhnutia hodným činom a majitelia áut ľudia druhej kategórie. Len nedávno sme písali o nemeckom profesorovi, ktorý navrhoval „vyhnať ľudí z áut“ radikálnym zdražením benzínu až na sto eur. A argumentoval okrem iného aj tým, že ľudia sú príliš pohodlní a dnes už auto môže dovoliť naozaj každý, čo je zle. Viac sme o tom písali v nižšie uvedenom článku:

benzin, phm, slovnaft, tankovanie Čítajte viac Nemecký profesor: Ľudia sú príliš pohodlní. Liter benzínu by mal stáť 100 eur

Ďalší nezmyselný nápad dostali mestskí zastupitelia vo francúzskom mestečku Bauné. Tam časti hlavných ťahov, ktoré ho križujú, pomaľovali nezmyselnými čiarami s cieľom zneistiť vodičov, ktorí budú musieť vďaka „chaosu na ceste“ spomaliť a zvýši sa tak bezpečnosť.

Takýto „originálny“ nápad uspel preto, lebo vybudovanie klasických spomaľovacích retardérov by spôsobilo zvýšenie hluku na cestách, čo sa mnohým nepáčilo. A všetky ostatné riešenia vraj boli ekonomicky náročné.

Zmyslom takéhoto značenia je vodičov zneistiť a... Foto: facebook
chaos2 Zmyslom takéhoto značenia je vodičov zneistiť a dosiahnuť tak zníženie rýchlosti.

Miestni zastupitelia v tomto prípade argumentujú vlastnou bezpečnosťou, ale v takomto čiarovom chaose sa deje pravý opak. Autá síce spomalia, ale ich šoféri netušia, kadiaľ vedie ich jazdný pruh a kde sa odbočuje. Extrémne pritom rastie riziko vzniku kolíznych situácií medzi autami a aj medzi autami a ostatnými účastníkmi cestnej premávky, vrátane chodcov.

Video: Vodička kontra policajti na Kysuciach. Zbesilá naháňačka

Občania mestečka Baumé takto môžu získať vytúžený pokoj a autá ich prejazdom retardérov nebudú rušiť. No ľahko sa môže stať, že vďaka tomuto „čiarovému chaosu“ skončia pod kolesami áut, ktorých vodiči netušia kadiaľ majú ísť. A potom sa im ten pokoj predĺži na veľmi dlhú dobu.

© Autorské práva vyhradené

15 debata chyba
Viac na túto tému: #doprava #bezpečnosť na cestách #Baumé
Články podľa značiek