Kia prichádza s plánovačom trasy pre elektromobily. Ušetrí čas

Majitelia elektrickej Kie EV6 a elektrickej verzie Kie Niro EV dosiahnu svoj cieľ rýchlejšie. Nová aktualizácia softvéru im totiž naplánuje optimálne zastávky na nabíjacích staniciach. Stiahnuť si ju môžu aj majitelia už vyrobených vozidiel.

21.08.2023 12:00
debata (3)
Aktualizácia softvéru s plánovačom trás sa týka... Foto: Kia
Kia Niro Aktualizácia softvéru s plánovačom trás sa týka elektrickej Kie Niro a crossoveru EV6.

Nová funkcia je zahrnutá v najnovšej aktualizácii softvéru pre EV6 a novú Kiu Niro EV. Vodiči tak už nebudú musieť myslieť na to, kde budú nabíjať. Postará sa o to navigačný systém, ktorý rozpozná nabíjacie stanice na trase a automaticky ich pridá ako body záujmu. Vodiči sa tak môžu vydať na dlhú cestu, aj keď je zostávajúca energia v batérii nízka. Systém automaticky rozpoznáva, či je úroveň nabitia batérie dostatočná na dosiahnutie cieľa a ak nie je, upozorní na to vodiča a ponúkne mu zoznam nabíjacích staníc v okolí. V prípade potreby vozidlo automaticky spustí proces prípravy batérie, čím je zaistený optimálny čas nabíjania.

Kia Sorento - facelift 2023 Čítajte viac Kia Sorento: Facelift už po troch rokoch. A ‘brutálny‘

Navrhovaná trasa vychádza z algoritmu, ktorý berie do úvahy stav nabitia, informácie o nabíjacích staniciach a aktuálnu spotrebu energie, ktorá závisí od mnohých vonkajších faktorov, ako je terén, poveternostné podmienky, premávka, alebo štýl jazdy vodiča a zvolený jazdný režim. Aktualizácia zabezpečuje, aby informácie o plánovaní trasy boli zachované aj v prípade, že sa serverové plánovanie v dôsledku problémov s pripojením k sieti zmení na vstavané plánovanie. V takomto prípade systém vykoná prepočítanie trasy vrátane existujúcich odporúčaných bodov záujmu a informácií o vzdialenosti. Všetky údaje sa po prepnutí do režimu CCS automaticky aktualizujú.

Odteraz bude cestovanie s elektrickými Kiami... Foto: Kia
Kia - plánovač trás pre elektromobily Odteraz bude cestovanie s elektrickými Kiami jednoduchšie. Auto vám samo naplánuje zastávky na nabíjacích staniciach tak, aby ste do cieľa dorazili v čo najkratšom čase.
Kia Picanto - facelift 2023 Čítajte viac VIDEO: Kia Picanto to ešte nevzdáva. Prichádza s modernizáciou

Nová aktualizácia pri vyhľadávaní pritom uprednostňuje často používané nabíjacie stanice. Systém zobrazí zoznam staníc v blízkosti aktuálnej polohy vozidla a identifikuje tie, ktoré vodič v poslednom čase navštívil viackrát. Údaje o obľúbených nabíjacích staniciach sú teraz synchronizované aj medzi hlavnou jednotkou (Head Unit) a mobilnou aplikáciou. Funkcia plánovanie trasy EV Route Planner je už k dispozícii. Vozidlá modelového roku 2022 so vstavanou telematikou môžu všetky tieto aktualizácie získať prostredníctvom technológie OTA (over-the-air). V prípade skôr vyrobených vozidiel sú dostupné cez portál Navigation Updater Portal a dajú sa manuálne nainštalovať.

Kia EV9 - 2023 Čítajte viac Kia EV9: Revolučné SUV odhalilo tajomstvá. Má dojazd cez 500 km a autopilot SAE 3!

© Autorské práva vyhradené

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Kia #navigácia #elektromobily #plánovač trás
Články podľa značiek