Fisker Ronin: Vieme o ňom viac. Vyrábať ho budú za rohom

Zatiaľ ide len o koncept, no už dnes má šialený elektrický kabriolet naplánovanú sériovú budúcnosť. Vznikne v obmedzenom počte, pričom na stovku zrýchli za dve sekundy! A cena? Tá je vskutku astronomická. Výrobu zabezpečí Magna-Steyr v susednom Rakúsku.

21.08.2023 18:00
debata (2)
Nádherný dvojdverový kabriolet je vyrobený... Foto: Fisker
Fisker Rōnin (2023) Nádherný dvojdverový kabriolet je vyrobený prevažne z hliníka a karbónu. Karbónové sú dokonca aj 23-palcové kolesá.

Po masovom SUV Fisker Ocean si malá spoločnosť pripravila chuťovku v podobe raritného kabrioletu Ronin. Názov sa viaže k rovnomennému filmu Johna Frankenheimera z roku 1998, presláveným jednou z najväčších automobilových naháňačiek, aké sa kedy objavili na striebornom plátne. Lenže Ronin nie je fikcia. Automobilka z neho plánuje vyrobiť a predať 999 exemplárov. Pôjde vskutku o extrém, pretože Ronin vytvára vlastnú kategóriu. Je totiž 4-dverovým kabrioletom s pevnou skladacou strechou, vyrobenou z karbónu. Predné dvere, ako ukazuje koncept, sa otvárajú v štýle a la Lamborghini, až potom sa odkryjú kľučky, ktorými sa odklopí protismerný zadný pár. Aby sme boli presnejší, ide o akési „polodvere“, ktoré sa objavili na takých autách ako Mazda RX-8, Mini Clubmane alebo na Hyundai Veloster. Lenže tieto autá mali strechu.

Fisker Rōnin (2023)
Fisker Rōnin (2023)
+6Fisker Rōnin (2023)
Porsche Mission X Concept - 2023 Čítajte viac Porsche Mission X: Toto je 918 Spyder pre budúcnosť. ‘Spaľovák‘ už nemá

Fisker musel odviesť množstvo práce a ešte ho veľa práce určite čaká, pretože takáto koncepcia karosérie celkom zbavená stredových stĺpikov znamená, že celú tuhosť musí zabezpečiť podlahová plošina s batériami. Je neuveriteľné, aký elegantný vzhľad sa napriek tomu podarilo dosiahnuť dizajnérom pri otvorenej aj uzavretej streche. Ronin má dostať trojicu elektromotorov s výkonom 1 000 koní (735 kW), ktoré ho katapultujú na stovku za približne dve sekundy. Akcelerácia má pritom skončiť až pri údaji 275 km/h. Kapacitu batérií nepoznáme, ale dojazd sa má pohybovať na hranici 900 km. Kabína počíta až s piatimi pasažiermi. Práve inovatívne dvere, ktoré možno ovládať elektricky priamo z obrazovky smartfónu, zabezpečia pohodlný prístup k všetkým sedadlám. A to Fisker sľubuje batožinový priestor aj pri sklopenej streche a dokonca druhý pod prednou kapotou.

Aj s uzavretou karbónovou strechou si Ronin... Foto: Fisker
Fisker Rōnin (2023) Aj s uzavretou karbónovou strechou si Ronin zachoval športovú eleganciu.
Lamborghini EV Concept - 2023 Čítajte viac Lamborghini láka na prvý elektromobil. Odhalilo siluetu

Kabriolet s hliníkovým rámom jazdiaci na megalomanských 23-palcových karbónových kolesách sa má jazdnými výkonmi vyrovnať, alebo prekonať tie najlepšie športové autá a majiteľov netrápiť častými zastávkami na nabíjačkách. „Myslím si, že Ronin redefinuje superšport budúcnosti. Verím, že sme vytvorili niečo úplne nové. Toto auto chcete proste šoférovať a nemyslieť na to, kedy musíte zastaviť. Preto cielime na taký dlhý dojazd,“ povedal Henrik Fisker, zakladateľ automobilky. Novinku, ktorá bude schádzať z výrobných liniek v rakúskom Grazi, kde sídli spoločnosť Magna-Steyr, si Fisker cení na astronomických 352 000 eur. Rezervačnú zálohu dvetisíc eur však môžete zložiť už dnes. Na dodanie auta si ale počkáte až do druhej polovice roka 2025. V tom čase by sa chcel Fisker s pomocou svojho rakúskeho partnera priblížiť k cieľu výroby jedného milióna elektromobilov ročne, vrátane pripravovaného pikapu Alaska.

Fisker Ocean - 2022 Čítajte viac Fisker Ocean: Veľký návrat s SUV. Má byť dostupné aj výkonné

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Fisker #Fisker Rōnin
Články podľa značiek