Toto je realita: Elektroautá sú na Slovensku oproti spaľovákom drahšie aj o 80 %

V nižšej a strednej triede boli elektromobily v roku 2022 drahšie v priemere o 65 až 80 %, vo vyššej triede boli rozdiely približne 13 až 23 %.

28.08.2023 14:00
Elektromobily - výhodnosť v európskych krajinách Foto:
V nižšej strednej triede sú elektromobily na Slovensku stále výrazne drahšie ako porovnateľné autá so spaľovacími motormi.
debata (31)

Výraznou bariérou prechodu na elektromobilitu je nákupná cena samotných elektromobilov. V súčasnosti sú vo všetkých triedach batériové elektrické automobily drahšie ako vozidlá na spaľovací pohon. Ako na základe údajov výrobcov na slovenskom trhu uvádza Inštitút environmentálnej politiky (IEP), v nižšej a strednej triede boli elektromobily v roku 2022 drahšie v priemere o 65 až 80 %, vo vyššej triede boli rozdiely približne 13 až 23 %.

Od roku 2030 by však mali byť plne elektrické autá lacnejšie ako vozidlá na spaľovací pohon. Dôvodom je podľa inštitútu najmä očakávaný pokles cien batérií. Tiež sa z dôvodu avizovaného zavedenia prísnejších emisných noriem a požiadaviek na znižovanie priemerných emisií skleníkových plynov zo strany Európskej únie predpokladá mierny nárast cien automobilov so spaľovacím pohonom.

Riaditeľ Slovenskej asociácie pre elektromobilitu Patrik Križanský: Už o pár rokov budú Slováci bežne rozmýšľať nad kúpou elektromobilu
Video

Celkové náklady vlastníctva plne elektrického auta sú dnes v priemere mierne vyššie ako v prípade áut so spaľovacím pohonom, v budúcnosti sa však pravdepodobne výrazne znížia. „Elektromobil kúpený v roku 2023 bude v priemere počas svojej životnosti slovenské domácnosti stáť o približne 1 500 eur viac, už v roku 2025 však takouto kúpou ušetria približne 7 500 eur," konštatuje IEP.

Inštitút environmentálnej politiky je nezávislý analytický útvar pri Ministerstve životného prostredia SR. Jeho poslaním je poskytovať analýzy a prognózy v oblasti životného prostredia pre slovenskú vládu a verejnosť.

31 debata chyba
Viac na túto tému: #elektromobily #elektromobilita #predaj elektromobilov #ceny elektromboilov
Články podľa značiek