Tak predsa, na lodi Fremantle Highway horeli aj elektromobily, minimálne jeden

Už to vyzeralo, že z požiaru obrej lode Fremantle Highway vyviaznu elektromobily bez poškvrny. Na svetlo sveta sa ale teraz dostala fotografia z útrob plavidla, ktorá dokazuje čosi iné. Vidieť na nej vrak elektrického Porsche Taycan.

01.09.2023 12:00
Fremantle Highway Foto:
Na snímke z útrob lode Fremantle Highway vidieť minimálne jedno zhorené Porsche Taycan. Takže vylúčiť možnosť, že za požiarom stoja elektromobily, sa ešte celkom nedá.
debata (2)

Príbeh lode Fremantle Highway, ktorá vzplanula koncom júla aj s 3 798 autami na palube, pokračuje. Samozrejme, po vlaňajšom potopení podobne veľkého plavidla Felicity Ace, ktoré sa nepodarilo zachrániť, sa všetka pozornosť sústredila na teóriu, že k požiaru došlo z dôvodu spontánneho vzplanutia niektorého z prepravovaných elektromobilov. Tých bolo na Fremantle Highway 498. Ako vieme, elektromobily, presnejšie ich batérie, horia intenzívnejšie a dlhšie, ako bežné autá. Požiare sú tak schopné živiť niekoľko dní, či dokonca vyvolať sekundárne vzplanutie aj po prvom uhasení.

Loď Fremantle Highway v prístave Eemshaven Čítajte viac Pardon, elektromobily! Požiar lode Fremantly Highway nespôsobili elektrické autá

Po tom, čo sa záchranárom podarilo uhasiť plamene, odtiahli poškodenú loď do prístavu v holandskom Eemshavene, kde z nej začali vykladať vozidlá. Najmä tie z dolných palúb, ktoré neboli zasiahnuté ohňom. Na počudovanie vyzerajú dokonalo. Na tých vyšších sa autá kvôli intenzite tepla doslova privarili k oceľovej podlahe. To by neprekvapovalo. Najzaujímavejšou informáciou bolo údajné vyhlásenie šéfa záchrannej spoločnosti Boskalis, Petra Berdowského pre NL Times, podľa ktorého malo ostať všetkých 498 elektromobilov nepoškodených. Pochopiteľne by to znamenalo, že elektromobily sú v tomto požiari nevinne.

Paradoxne, na spodných palubách sú autá na prvý... Foto: Boskalis
Fremantle Highway Paradoxne, na spodných palubách sú autá na prvý pohľad nepoškodené.

Lenže teraz tu máme snímku priamo z útrob lode, na ktorej je jasne vidieť aspoň jedno zhorené Porsche Taycan, ktoré je čistým elektromobilom. Navyše sa spoločnosť Boskalis pre web Autoevolution vyjadrila, že žiadne vyhlásenia typu, že elektromobily nehoreli, jej vedúci pracovníci neposkytli. Takže teórie o vznietení elektromobilu, alebo aspoň o tom, že elektrické autá sa podieľali na „kŕmení“ požiaru, ešte nie sú zažehnané. Počkať si budeme musieť na výsledky vyšetrovania. Záchranná spoločnosť Boskalis však nie je povinná takéto informácie zverejňovať, pretože všetky zistenia sú majetkom prepravcu, pre ktorého pracuje.

COSCO N997 - najväčšia elektrická loď na svete 2023 Čítajte viac Číňania spustili na vodu elektrického obra. Vybrali si však zlé časy

Tak či tak bude nutné riešiť pravidlá prepravy elektromobilov, pretože súčasné bezpečnostné požiadavky nereflektujú špecifiká elektromobilov obsahujúcich vysokohorľavé li-ion batérie. Jedna loď je už pod hladinou, ďalšia sa takmer potopila, takže je logické, že po sprísnení pravidiel budú volať najmä poisťovne. A ozvali sa aj politici. Napríklad Andreas Mrosek z AfD, ktorý zverejnil snímku zhoreného Porsche na Twitteri (X) aj s komentárom. „Fremantle Highway vzplanula od elektrických áut. Elektromobily sú nebezpečným tovarom a tak sa s nimi musí aj zaobchádzať. Predstavte si požiar elektrického auta na trajekte! Evakuujte 200 cestujúcich! To je zlá situácia pre kapitána aj posádku!“

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #požiar #elektromobily #požiar lode #Fremantle Highway
Články podľa značiek