Šéf Mercedesu: Európa nebude v roku 2030 na elektromobilitu pripravená

Mnohí politici a aj šéfovia automobiliek sa k zákazu fosílnych palív vyjadrujú čoraz skeptickejšie.

07.09.2023 15:53
Ola Källenius Foto:
Šéf mercedesu-Benz Ola Källenius tvrdí, že Európa a ani jeho spoločnosť zrejme v roku 2030 ešte nebudú pripravené na predaj čisto elektrických áut.
debata (13)

Len pred pár dňami sme publikovali skeptický názor nemeckého ministra dopravy, ktorý vyhlásil, že „preteky o (dominantný, pozn. redakcie) automobilový pohon budúcnosti sú úplne otvorené. Dnes je nemožné predpovedať, ktorá technológia bude prevládať v roku 2040. E-palivá a vodíkové palivové články môžu hrať väčšiu úlohu, ako by si niektorí želali.“ A doplnil, že "Nie sme sami, kto pozoruje, že elektromobilita stále necháva príliš veľa otázok nezodpovedaných – od cien a dostupnosti lítia pre batérie až po nabíjaciu infraštruktúru. Kým tieto otázky zostanú nezodpovedané, mali by sme sa pozrieť aj na iné alternatívy.“

Volker Wissing Čítajte viac Predaj elektromobilov v Nemecku padne o tretinu, neprekvapuje to

Aktuálne sa v podobnom skeptickom duchu vyjadril na mníchovskom autosalóne aj šéf Mercedesu-Benz Ola Källenius. Podľa neho spoločnosť Mercedes-Benz neočakáva, že v Európe bude do roku 2030 predávať výlučne elektrické autá. Podľa Källeniusa bude mať Mercedes-Benz v celom svojom modelovom rade zastúpené elektrické vozidlá, no nie výlučne.

Elektromobily - výhodnosť v európskych krajinách Čítajte viac Toto je realita: Elektroautá sú na Slovensku oproti spaľovákom drahšie aj o 80 %

Prémiová nemecká automobilka sa vôbec netají názorom, že sa zameriava na predaj čisto elektrických vozidiel do roku 2030 len „tam, kde to trhy dovolia“. Podľa Källeniusa v konečnom dôsledku rozhodnú zákazníci o tom, aký produkt si chcú kúpiť, rozhodovať sa budú aj na základe toho, nakoľko funkčná bude infraštruktúra. Je známe, že väčšina krajín v jej budovaní výrazne zaostáva.

Šéf slovenskej divízie Škoda Auto Jaroslav Hercog: Do roku 2026 predstavíme tri úplne nové modely
Video

Šéf Mercedesu-Benz kvituje, že európsky trh s elektrickými autami v posledných rokoch výrazne vzrástol, ale podľa neho do roku 2030 aj napriek tomu nebude pripravený na predaj čisto elektrických vozidiel: „V roku 2030 nebudú (elektromobily, pozn. redakcie) tvoriť 100 %… celého európskeho trhu, pravdepodobne nebudú tvoriť 100% ani zo strany Mercedesu,“ doplnil s tým, že Mercedes-Benz si chce zachovať „taktickú flexibilitu“ pri výrobe elektromobilov a áut so spaľovacími motormi. Podobne skepticky sa k úplnému zákazu fosílnych palív po roku 2035 stavia aj šéf BMW Oliver Zipse, naopak, plne ho podporuje generálny riaditeľ Volkswagenu Oliver Blume.

Predaj elektrických vozidiel v Európe vzrástol za prvých sedem mesiacov roku 2023 takmer o 55 percent na približne 820 000 vozidiel, čo predstavuje cca 13 percent všetkých predajov áut.

© Autorské práva vyhradené

13 debata chyba
Viac na túto tému: #elektromobily #elektromobilita #Oliver Zipse #Oliver Blume #Ola Kaellenius. Mercedes-Benz
Články podľa značiek