Česi si chcú patentovať zariadenie na hasenie elektroáut. Muselo by však byť súčasťou auta

Český patent by mal pomôcť expresne rýchlo vybiť batériu horiaceho elektromobilu a tým zjednodušiť jeho ďalšie hasenie.

12.09.2023 14:00
fire Foto:
Hasenie elektromobilu je pomerne náročná záležitosť.
debata (5)

Hasenie elektrických áut nie je jednoduché. Bežnými prostriedkami to nejde, pri hasení sa uvoľňujú jedovaté splodiny a veľmi často dochádza aj po uhasení elektrického auta k jeho opätovnému vznieteniu. To hrozí minimálne dovtedy, kým sa úplne nevybije akumulátor. Preto jev mnohých krajinách zaužívanou praxou, že uhasený elektromobil sa následne úplne ponorí do kontajneru s vodou, kde ho nechajú 24 až 72 hodín. Až potom sa považuje za úplne uhasený.

Česi by celý proces hasenia elektrických áut chceli zjednodušiť a vyvinuli na to špeciálne zariadenie, pri ktorom požiadali o patent (ešte nebol udelený). Požiadali oň inžinier Václav Kratochvíl a Mikuláš Melena. V podstate si chcú patentovať zariadenie, ktoré na začiatku hasenia expresne rýchlo vybije batériu horiaceho elektromobilu.

poziar elektromobilu Čítajte viac České ‘manévre‘: Elektromobil začal horieť v garáži s výťahom

V patentovej prihláške jeho fungovanie popisujú takto: „Po vzniku požiaru sa najprv podľa potreby odvetrá priestor okolo horiaceho elektromobilu a vykoná sa aspoň čiastočné utlmenie požiaru a ochladenie okolia pre umožnenie bezpečného priblíženia sa k vozidlu. Potom sa z vonkajšieho priestoru vozidla čo najrýchlejšie odoberie z jeho trakčnej akumulátorovej sústavy jej zvyšková kapacita a vodou sa vykoná celkové dohasenie elektromobilu. Zariadenie na vykonávanie tohto spôsobu obsahuje odporovú záťaž (aspoň 540 kW) s vybíjacím obvodom, prispôsobeným na pripojenie k trakčnej akumulátorovej sústave elektromobilu prostredníctvom prepojovacích vodičov.“

Štart rakety? Nie, to iba horela elektrická kolobežka
Video

Samozrejme, pripojiť takéto zariadenie priamo k horiacemu elektromobilu nemusí byť vôbec jednoduché a častokrát to nebude ani možné. Vynálezci preto počítajú s tým, že by mohlo byť priamo súčasťou bezpečnostných systémov elektromobilu. A to je pomerne „tvrdá“ požiadavka, ktorá môže naraziť na odpor aj v prípade, ak by sa efektivita takéhoto zariadenia potvrdila v praxi.

Kompletnú patentovú prihlášku si môžete pozrieť na tomto odkaze.

© Autorské práva vyhradené

5 debata chyba
Viac na túto tému: #elektromobily #požiar elektromobilu #hasenie elektromobilu
Články podľa značiek