‘Poklady‘ z Fremantle Highway sa dokážu vznietiť aj po vylodení. Tu je nové video

Príbeh lode Fremantle Highway, ktorá sa vznietila aj s 3 798 autami na palube, nemá konca. Najnovšie obletelo svet video, na ktorom začne horieť jeden elektromobil hneď po tom, čo ho vyložia z paluby. Zaskočení boli aj hasiči.

07.09.2023 20:00
debata (7)
Niektoré autá vyložené z požiarom poškodenej... Foto: Youtube
Fremantle Highway - vykladanie áut Niektoré autá vyložené z požiarom poškodenej lode Fremantle Highway vyzerajú ako nové. Jeden z elektrických mercedesov sa však vznietil počas prekládky do kontajnera.

Asi najslávnejšia loď súčasnosti, Fremantle Highway, na ktorej vypukol požiar 25. júla, je už v bezpečí holandského prístavu Eemshaven. Tu z nej začali vykladať vozidlá. Celkovo prevážala 3 798 áut, z toho 498 elektromobilov. Ukázalo sa, že požiar, ktorý zachvátil osem z celkovo 12 palúb, úplne zničil približne 3 000 vozidiel. Doslova sa privarili ku kovovej podlahe plavidla. Autá, ktoré sa nachádzali na štyroch najspodnejších palubách, vyviazli s menšími poškodeniami alebo dokonca vizuálne nepoškodené. Najväčšiu pozornosť vyvolávali elektromobily, pretože ich batérie horia veľmi intenzívne a dlho. Niet sa čomu čudovať, že práve ony sa stali hlavnými podozrivými.

Pozrite sa, ako začal horieť jeden z elektromobilov

Hoci sa chvíľu zdalo, že z incidentu vyviaznu bez viny, nakoniec sa dostali na svetlo sveta snímky priamo z lode, ktoré zachytávali minimálne jedno úplne zhorené elektrické Porsche Taycan. Takže zatiaľ nemožno vylúčiť možnosť, že za vznikom požiaru stáli elektrické autá, ani to, že práve ony živili požiar tak dlho. Teraz tu máme ďalšie dejstvo v podobe videa, na ktorom z paluby lode záchranárska spoločnosť vykladá elektrický Mercedes-Benz EQE. Na rozdiel od iných exemplárov, ktoré sa už podarilo vyložiť a ktoré vyzerajú ako nové, je tento mierne obhorený. Nič však nenasvedčuje tomu, že by predstavoval riziko. Napriek tomu majú požiarnici pripravený kontajner, v ktorom ho plánujú zaliať vodou.

Hasiči museli na uhasenie použiť kontajner s... Foto: NSRS
Fremantle Highway - vykladanie áut Hasiči museli na uhasenie použiť kontajner s vodou a špeciálnu plachtu.

A potom sa stane čosi veľmi nečakané. Po tom, čo žeriav prenesie EQE do kontajnera, sa začne z vozidla šíriť dym. To naznačuje, že v jeho batérii predsa len prebiehal proces, ktorý spôsobil sekundárne vznietenie. Zaskočení boli aj hasiči. Ale tiež pripravení. Okamžite začali do kontajneru napúšťať vodu, a navyše ho zakryli špeciálnou plachtou, aby obmedzili prístup vzduchu. Toto je ďalší dôkaz toho, že elektromobily predstavujú pomerne veľké riziko. Fremantle Highway rozhodne nie je ešte zachránená. Na palube môžu byť ďalšie „časované bomby“. Pripomeňme, že počas požiaru muselo loď opustiť 23 členov posádky, väčšinou skokom do mora. Jeden pritom prišiel o život a niekoľko ďalších bolo zranených.

Mercedes-Benz EQB Čítajte viac Mercedes-Benz EQA a EQB: Facelift prináša viac pohodlia a lepšiu techniku

© Autorské práva vyhradené

7 debata chyba
Viac na túto tému: #elektromobily #požiar lode #Fremantle Highway
Články podľa značiek