V Tesle je už možné všetko. Aj radenie na strope

Vyzerá to ako vtip, ale je to pravda. Inovovaná Tesla Model 3 má volič automatickej prevodovky v stropnej konzole.

08.09.2023 14:00
Tesla-Model-3-Highland-Interior Foto:
Tesla umiestnila "záložný" volič atematickej prevodovky na vskutku neobvyklé miesto.
debata (2)

Tesla patrí k automobilkám, ktoré doslova „vyhlásili vojnu“ akýmkoľvek hardvérovým ovládačom. Tie z nich rýchlo miznú, prakticky všetko sa nastavuje cez dotykové displeje. V Tesle Model S a aj Model X slúži veľký centrálny displej aj na ovládanie automatickej prevodovky. Automobilka samozrejme ráta s tým, že ani displej nemusí byť bezchybný a preto ponúka záložné riešenie.

Či už je to manuálny volič na stredovej konzole, prípadne funkcia AutoShift. Vynovená Tesla Model 3 Highland však AutoShift nemá a na všetkých propagačných materiáloch vodiči radia výlučne cez displej. Server Teslarati preto zisťoval, čo sa stane, ak v tomto modeli displej zlyhá.

Detailný pohľad na volič automatickej prevodovky.
tesla - detail Detailný pohľad na volič automatickej prevodovky.

A zistil prekvapivú vec. Nový Model 3 má tiež „záložné riešenie“ pre prípad jehonefunkčnosti. Je ním opäť manuálny, respektíve tlačidlový volič prevodovky. Nachádza sa však naozaj na neobvyklom mieste. Tesla Model 3 sa podľa nás stala vôbec prvým autom, ktoré ho má na streche. Je umiestnený zároveňso SOS tlačidlom v priestore vedľa vnútorného spätného zrkadla.

Tesla opäť predviedla čo (ne)dokáže jej Autopilot
Video

Tesla to evidentne myslí ako núdzové riešenie, ktoré k slovu príde iba výnimočne, pretože podľa jej dizajnérov budú aj tak všetci radiť cez displej. Z ergonomického a ani praktického hľadiska to rozhodne nie je dobré riešenie, ale v prípade Tesly a niektorých jej divných inovácií (spomeňme napríklad podivný futuristický volant Yoke) možno povedať – vďaka aspoň za to.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Tesla #Tesla Model 3 Highland
Články podľa značiek