Rusom môžu v únii zhabať autá na ruských ŠPZ. Je to potvrdené

Prvé prípady konfiškácie áut s ruskými registračnými značkami sa objavili už v máji. Teraz je jasné, že ide o legálny krok zo strany colníkov EÚ v rámci ôsmeho balíka sankcií. Argumenty ruských právnikov o nepochopení colnej legislatívy neobstoja. Informovala o tom stránka The Moscow Times.

11.09.2023 16:00
Poznávacia značka - Rusko Foto:
Rusi môžu prísť o svoje autá, notebooky, šperky či kožušiny, ako náhle vstúpia na územie Európskej únie.
debata (102)

Európska únia varovala Rusov pred dovozom osobných áut, smartfónov a notebookov pod hrozbou konfiškácie. Ruskí občania majú zakázaný vstup do krajín EÚ autami registrovanými v Ruskej federácii „V súlade so sankciami možno takéto konanie považovať za „ nezákonný dovoz“, uviedla Európska komisia .

„Nezáleží na tom, či sa vozidlo používa na súkromné alebo komerčné účely, pokiaľ spadá pod colné kódy uvedené v prílohe XXI (vrátane kódu 8703) a má pôvod v Rusku alebo je z Ruska vyvezené,“ vysvetlila Európska komisia (cit. od RBC ) . Zákaz sa týka všetkých typov osobných áut, ako aj ostatných vozidiel určených na prepravu menej ako desiatich osôb.

Vladimir Solovjov Čítajte viac ‘Putinov Goebbels‘ sníva o zničení koncernu Mercedes-Benz. Sú to bastardi

Správy o konfiškácii áut s ruskými poznávacími značkami začali z Nemecka prichádzať v máji. Vo všetkých prípadoch sa colníci odvolávali na ôsmy balík sankcií EÚ prijatý v októbri 2022 v reakcii na inváziu na Ukrajinu. Predovšetkým zakazuje dovoz tovaru z Ruska do Nemecka, ktorý vytvára značné príjmy. „Argumenty, že v tomto prípade nehovoríme o dovoze tovaru určeného na predaj, ale o súkromnom majetku využívanom na osobné účely a dočasne dovezenom na územie Nemecka legálne, neberú do úvahy,“ sťažovalo sa ruské veľvyslanectvo v Nemecku.

Moskvič 3 Čítajte viac Nový Moskvič je šrot. Rusi to taja, ale Rusko nie je celý svet

K situácii sa pridali aj ruskí právnici, ktorí tvrdia, že miestne úrady nesprávne vykladajú colnú legislatívu. Európska komisia však teraz potvrdila zákonnosť takéhoto konania. Regulátor zdôraznil, že zákaz je úplný, bez ohľadu na to, ako, na aké účely a ako dlho sa dováža auto s ruskými poznávacími značkami.

Aurus Senat - Vladimir Putin Čítajte viac Ruský Aurus žije už len vďaka ‘KGB‘. Inak by bolo po ňom

Ruské veľvyslanectvo vo Fínsku na pozadí spresnení Európskej komisie odporučilo občanom, aby do tejto krajiny necestovali autami s ruskými poznávacími značkami. Ale tam to nekončí Okrem áut je možné z podobných dôvodov odobrať Rusom smartfóny, notebooky, kufre a kozmetiku. Európska komisia potvrdila, že aj tieto osobné veci sú uvedené v prílohe nariadení. Navyše, zákaz ich dovozu platí dokonca aj pre turistov.

Okrem toho môžu colné orgány zabaviť kožené a kožušinové výrobky, polodrahokamy a drahokamy, fotoaparáty, toaletný papier, šampóny a zubné pasty. Dvaja Rusi pre The Moscow Times povedali , že pri presídlení do EÚ v júli nedokázali previezť drahé osobné veci a fotografické vybavenie v kufri cez hranicu s Estónskom. „Estónski colníci nám nedovolili prejsť cez hranicu s odvolaním sa na sankcie, ale auto nám nezhabali“, dodali.

ZDROJ: The Moscow Times

© Autorské práva vyhradené

102 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #sankcie #protiruské sankcie #konfiškácia
Články podľa značiek