A je to tu. Európa chce vyšetrovať lacné čínske elektromobily. Peking sa už vyhráža

Európska únia sa už začína báť lacných čínskych elektromobilov. Chce preto hľadať cesty, ako ich dovoz obmedziť alebo zdaniť.

14.09.2023 16:00
Nio-ES8-export-Shanghai-Waigaoqiao-Port-1024x576 Foto:
Rastúci dovoz lacných čínskych elektromobilov začína znepokojovať európsku úniu.
debata (9)

Len pred niekoľkými dňami sme písali o ekonomickej analýze, tvrdiacej, že čínski konkurenti môžu európske značky ‘oskalpovať‘ o 7 miliárd eur ročne, najmä vďaka predaju lacných elektromobilov. Tie sú totiž na čínskom trhu až o 33 percent lacnejšie, než porovnateľné autá so spaľovacími motormi. V EÚ je podľa tejto štúdie situácia presne opačná – elektrické autá sú v porovnaní s ich priamou „spaľovacou“ konkurenciou drahšie až o 27 percent.

Rozdiel v cenách je zapríčinený výraznou podporou elektromobility a nabíjacej infraštruktúry v Číne, lacnou pracovnou silou, dotovanou energiou a priamym prístupom k potrebným kritickým surovinám.

Analytici českej Vysokej škole ekonomickej, kde štúdia vznikla tvrdia, že Európe nezostáva iné, než všetko staviť na kvalitu, hi-tech a svoje tradičné postavenie na európskom trhu, čím môžu čiastočne kompenzovať vyššie ceny svojich elektromobilov. To však nebude stačiť a do hry môže vstúpiť napríklad vyššie zdanenie dovážaných áut, obmedzenie ich počtu alebo „mäkšou cestou“ môže byť koordinovaná ekonomická podpora európskych automobiliek zo strany EÚ, čo by mohlo viesť k zníženiu cien ich modelov na konkurencieschopnú úroveň.

IAA mobility 2023 - fotenie čínskych áut Čítajte viac Čínske automobilky strašia Európu. Vidieť to aj v Mníchove

A vyzerá to tak, že mali pravdu. Európska únia totiž plánuje preskúmať „dotovanie výroby čínskych elektromobilov“. A čo to v praxi znamená? Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová oznámila, že Únia začne vyšetrovať čínske štátne dotácie pre elektromobily na obranu európskeho priemyslu. Pred poslancami Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu uviedla, že globálne trhy sú zaplavené lacnými čínskymi elektromobilmi, ktorých cena je umelo udržiavaná na nízkej úrovni masívnymi vládnymi dotáciami. Európa je podľa nej otvorená konkurencii, musí sa ale brániť nekalým praktikám.

Súčasnosť a budúcnosť značky Dongfeng na Slovensku
Video

Francúzsko a Nemecko už privítali krok Európskej komisie, ktorá sa zaviazala preskúmať čínske štátne dotácie pre elektrické autá. Európska únia (EÚ) musí chrániť svoje záujmy a otvorenie tohto vyšetrovania je veľmi správne rozhodnutie, uviedol francúzsky minister financií Bruno Le Maire na tlačovej konferencii v Berlíne. Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck v jeho prítomnosti dodal, že Komisia zaujala správny postoj voči nekalej konkurencii.

Reakcia Pekingu na seba nedala dlho čakať. Vyšetrovanie „je holý protekcionistický čin, ktorý vážne naruší globálny automobilový priemysel a dodávateľský reťazec vrátane EÚ a bude mať negatívny vplyv na hospodárske a obchodné vzťahy medzi Čínou a EÚ,“ uviedlo vo vyhlásení čínske ministerstvo obchodu vo štvrtok. „Čína bude venovať veľkú pozornosť protekcionistickým tendenciám EÚ a následným krokom a bude pevne chrániť legitímne práva a záujmy čínskych spoločností,“ dodalo ministerstvo. Je pochopiteľné, že Číne sa zámery EÚ nepáčia, veď vyšetrovanie by mohlo viesť k clám blízkym úrovni 27,5 percenta, ktoré už USA uvalili na čínske elektromobily.

Odvrátenosu stranou mince sú možné odvetné opatrenia zo strany Číny, pred ktorými varujú analytici. Ak by Brusel nakoniec uvalil clá na dotované čínske elektromobily, Peking by pravdepodobne zaviedol praktiky, ktoré by poškodili európsky priemysel. Čínska asociácia osobných automobilov, ktorá zastupuje výrobcov automobilov, uviedla, že rastúci export elektromobilov v krajine nie je spôsobený tým, že priemysel dostal veľké dotácie, ale preto, že čínsky dodávateľský reťazec je vysoko konkurencieschopný. Až teraz, keď čínske spoločnosti predstavujú konkurenčnú hrozbu, západné štáty začínajú reagovať.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #čínske elektromobily #výroba áut v Číne #lacné čínske autá
Články podľa značiek