Rusi si už v Litve, Lotyšsku a Estónsku nezajazdia. Kremeľ zúri a hovorí o pľuvancoch

Aj Estónsko zakázalo vjazd áut s ruskými poznávacími značkami do svoej krajiny. Zákaz platí od desiatich hodín miestneho času (09:00 SELČ), uviedol server Delfi s odvolaním sa na ministerstvo vnútra. Tallinn tak nasleduje príklad Litvy a Lotyšska, ktoré zákaz prijali o deň skôr.

13.09.2023 15:44
Poznávacia značka - Rusko Foto:
Už tretia pobaltská krajina zakázala Rusom prekročiť hranice s autami. Môžu ich aj zhabať.
debata (166)

Deje sa tak potom, čo Európska komisia (EK) v uplynulých dňoch objasnila pravidlá ohľadom zákazu dovozu áut a osobných vecí. Podľa EK pri uplatňovaní pravidiel týkajúcich sa sankcií zavedených proti Rusku kvôli jeho invázii na Ukrajinu nezáleží na tom, či ide o autá určené na súkromné alebo služobné účely, reštrikcie sa vzťahujú na všetky autá s ruskou poznávacou značkou.

„Cieľ sankcií proti Rusku je jediný. Donútiť agresora stiahnuť sa za hranice. Pretože EK ešte len teraz objasnila platné sankcie a pretože Estónsko považuje za nevyhnutné využiť všetky možnosti na zvýšenie ceny, ktorú Rusko za agresiu platí, dospeli sme po konzultáciách s vládami Litvy a Lotyšska k záveru, že obmedzenia sú najúčinnejšie, keď sa zavádzajú spoločne,“ povedal minister vnútra Lauri Läänamets.

Poznávacia značka - Rusko Čítajte viac Rusom môžu v únii zhabať autá na ruských ŠPZ. Je to potvrdené

Zákaz platí bez ohľadu na dôvody pobytu majiteľa či užívateľa auta v Estónsku alebo v EÚ. Pri príchode na hraničný priechod sa majiteľ či užívateľ musí vrátiť spolu s autom do Ruska, alebo prekročiť hranice bez auta. Minister zahraničia Margus Tsahkna chce na štvrtkovom rokovaní vlády nastoliť otázku, čo s ruskými autami, ktoré sa v Estónsku už nachádzajú.

Spoločný postup je účinnejší

„Stretnem sa dnes so zástupcami ďalších krajín hraničiacich s Ruskom, s ktorými v prvom rade posúdim túto otázku. Pre Estónsko ako krajinu, ktorá susedí s Ruskom, je dôležité realizovať takéto reštrikcie spolu so susedmi. Vítam, že Litva a Lotyšsko už prijali podobné rozhodnutie "Pri spoločnom postupe sú obmedzenia účinnejšie, a tak možno zvýšiť cenu agresie pre Rusko,“ povedal minister.

„Nemôžeme pomáhať občanom krajiny, ktorá sa dopúšťa agresie, tešiť sa z výhod slobody a demokracie, zatiaľ čo Rusko pokračuje v páchaní genocídy na Ukrajine,“ dodal Tsahkna. Šéfka litovskej diplomacie Agné Bilotaitéová agentúre BNS v utorok povedala, že ruské automobily vchádzajúce do Litvy by mali byť skonfiškované. Výnimka sa bude týkať ruských motoristov, ktorí predložia doklady o tom, že cez litovské územie prechádzajú do Kaliningradskej oblasti, ktorá je vklinená medzi Poľsko a Litvu.

Aurus Senat - Vladimir Putin Čítajte viac Ruský Aurus žije už len vďaka ‘KGB‘. Inak by bolo po ňom

Nemecké médiá už v lete informovali o prípadoch, keď colníci zabavili Rusom autá registrované v ich vlasti. EK v piatok zverejnila vysvetlenie týkajúce sa zákazu privážania určitých vecí z Ruska. Týka sa osobných áut a viac ako 150 typov osobných vecí. Tieto reštrikcie platia už niekoľko mesiacov, ale podľa webu Euronews ich komisia v piatok objasnila s cieľom zabezpečiť, aby ich členské štáty uplatňovali správne a jednotne.

Kremeľ hovorí o pľuvancoch do tváre

EK však nešpecifikovala, čo sa má stať s autami s ruskými registračnými značkami, ktoré už na území dvadsaťsedmičky sú, podotýka server Euractiv. V niektorých krajinách EÚ je pritom takých vozidiel pomerne dosť. Ide napríklad o Bulharsko, kde asi 300-tisíc Rusov nakúpilo nehnuteľnosti a mnoho z nich jazdí v automobiloch registrovaných v Rusku. Zoznam vecí, ktoré pochádzajú z Ruska a nesmú sa dovážať do EÚ, sa týka aj predmetov dennej potreby, ale aj položiek s prípadným vojenským využitím.

Moskvič 3 Čítajte viac Nový Moskvič je šrot. Rusi to taja, ale Rusko nie je celý svet

Hovorca EK podľa agentúry Reuters uistil, že neočakáva, že by colníci Rusov prichádzajúci do nejakej krajiny dvadsaťsedmičky vyzliekali z oblečenia kvôli tomu, že obchádzajú sankcie. Hovorkyňa ruskej diplomacie Marija Zacharovová zákaz vjazdu pre autá registrované v Rusku a zákaz dovážania určitých vecí označila za rasistický. Podľa podpredsedu ruskej bezpečnostnej rady a bývalého prezidenta Dmitrija Medvedeva ide „o pľuvanec do tváre všetkým Rusom“.

Ukrajinci: Z ruských tankov zostane len šrot. Padli ďalšie dva

Video

Niektorí Rusi hovoria, že Západ občas hrá Kremľu do kariet, keď niektoré jeho kroky vytvárajú obraz Rusov ako zločincov, ktorých treba trestať a ostrakizovať za vojnu, na ktorú nemajú vplyv, píše Reuters. Kremeľ tvrdí, že Západ zachvátila rusofóbia a Rusov diskriminuje. Konečné slovo pri výklade právnych predpisov Únie má výlučne Súdny dvor EÚ. Na neho sa teda musia obrátiť ruskí občania, ktorým na hranici skonfiškujú sobolí kožuch, laptop či auto, poznamenal poľský denník Rzeczpospolita.

© Autorské práva vyhradené

166 debata chyba
Viac na túto tému: #vývoz áut
Články podľa značiek