Briti testujú v Prahe autonómny elektrobus. Vyzerá fakt divne

Testovanie prebieha v Prahe a bude aj Brne. Je prístupné pre verejnosť, na jazdy zdarma sa možno objednať.

25.09.2023 18:00
aurrigo Foto:
Minibus Aurrigo vyzerá naozaj extravagantne.
debata

Britská spoločnosť Aurrigo International so sídlom v Coventry začala v Prahe s testovaním autonómnych autobusov, do ktorého investuje takmer 300 000 eur. Testovanie je súčasťou projektu Living Lab for Autonomous Public Transport (LivingLAPT), ktorý je financovaný Európskou úniou.

Ak vám Aurrigo nič nehovorí, ide o britskú spoločnosť, špecializujúcu sa na vývoj a výrobu elektrických a autonómnych dopravných prostriedkov, vrátane elektrických autobusov a malých elektrických vozidiel pre mestskú a verejnú dopravu. Tam patrí aj testovaný minibus, dlhý necelých 6 metrov.

Testovanie je prístupné verejnosti, dokonca sa naň možno objednať a autonómny elektrobus vyskúšať. Aktuálne len v Prahe, no jeho testovanie bude pokračovať aj v Brne a napokon sa ukončí v britskom Milton Keynes. Ide o prvé testovanie elektrického autobusu Aurrigo na území pevninskej Európy. Zatiaľ v ňom bude sedieť ako „prvá pomoc“ aj vodič, neskôr by ho mal kontrolovať na diaľku operátor.

Všetky tri mestá boli zvolené s ohľadom na rôznorodosť ich ciest z hľadiska povrchovej úpravy (napríklad dlažobné kocky) a aj reálneho stavu. Výskumníci sa zamerajú nielen na to, ako si s nimi autonómny autobus poradí, ale aj na to, ako túto technológiu vníma verejnosť, nakoľko je na ňu zvedavá a nakoľko je ochotná jej dôverovať.

Spoločnosť celý autobus, vrátane autonómneho riadenia a príslušného softvéru vyvinula vo vlastnej réžii, čo má podľa jej predstaviteľov zaručiť optimálne prepojenie hardvéru, senzorov a softvéru.

Parametre autobusu mu však zatiaľ veľké šance na komerčné nasadenie nedávajú. Problémom je počet miest, rýchlosť a aj dojazd. Posúďte sami: v interiéri je len osem miest a vyhradený priestor pre vozíčkara. Autobus je vybavený elektromotorom s výkonom 30 koní umožňujúcim dosiahnuť maximálnu rýchlosť len 20 km/h a batéria mu umožňuje dojazd 120 km.

Ak vás tento autonómny britský elektrobus zaujal, tak na tomto odkaze si v ňom môžete pomocou naskenovania QR kódu rezervovať miesto počas skúšobnej jazdy. Autobus v Prahe jazdí od 15. septembra do 5. októbra, jazda trvá približne 15 minút a je zdarma.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #elektrický autobus #autonómny autobus #Aurrigo
Články podľa značiek