Škandál: Luxusné autá pre bohatých Rusov pašujú priamo z EÚ

Fínski investigatívni novinári z webu yle.fi vystopovali, ako sa pašujú luxusné západné autá, podliehajúce sankciám do Ruska. Priamo z Európskej únie!

06.10.2023 05:00
debata (4)
Dopravné spoločnosti našli cesty, ako dostať... Foto: yle.fi
Pašovanie áut do Ruska - 3 Dopravné spoločnosti našli cesty, ako dostať luxusné autá k nedočkavým a majetným ruským zákazníkom z územia Európskej únie. A to napriek sankciám.

To, že väčšina automobiliek sveta zastavila predaj svojich áut v Rusku, ešte neznamená, že bohatí Rusi sa k nim nedostanú. A sú ochotní si poriadne priplatiť. Luxusné vozidlá značiek, Audi, BMW, Mercedes-Benz či Lexus sa do krajiny agresora dostávajú najčastejšie cez tretie štáty, napríklad cez Kazachstan alebo Arménsko, ktoré neuvalili na Rusko sankcie. Teraz však fínski novinári z webu yle.fi zistili, že tento žiadaný tovar putuje do Ruska priamo z Európskej únie. Preverili tip na dopravnú spoločnosť, ktorá takýto nelegálny export umožňuje cez Fínsko. A nevychádzali z údivu.

rusko Čítajte viac Autám s ruským EČV už zákazalo vstup aj Bulharsko. Kto bude ďalší?

Na vec išli rafinovane. Na dve autá pochádzajúce z Nemecka, konkrétne na BMW X3 a Lexus RX350, nainštalovali tajne GPS vysielače. Tie im umožnili sledovať ich pohyb. Autá dorazili najprv do fínskeho prístavu Kotka a odtiaľ pokračovali loďou do Petrohradu. Ako je to možné? Fínski colníci tvrdia, že nedokážu skontrolovať všetok tovar. „Máme medzinárodnú sieť, ktorá nám poskytuje informácie o dopravných spoločnostiach v exportných a importných krajinách, ale nemôžeme preskúmať každý náklad, pretože by skolabovala doprava aj obchod,“ povedal pre yle.fi Sami Rakshit, vedúci oddelenia colnej kontroly.

Autá putujú k ruským zákazníkom aj 5 000... Foto: yle.fi
Pašovanie áut do Ruska - 1 Autá putujú k ruským zákazníkom aj 5 000 kilometrov.

Navyše, sankcie sa netýkajú áut, ktoré sú cez územie Ruska len prevážané, napríklad do Kazachstanu. A tu je kameň úrazu. Colná správa sa totiž stretáva s prípadmi, keď majú dopravcovia vystavené dva colné doklady. V jednom je uvedené, že zásielka smeruje do Kazachstanu, a v druhom, že cieľovou krajinou je Rusko. To bol asi aj prípad pašovaného BMW a Lexusu. Ako ukázali navigačné dáta, autá zamierili z Petrohradu do Moskvy, ktorá je podľa novinárov „zberným dvorom“ pašovaných áut. Moskva je ale len prestupnou stanicou.

Lada Vesta Signature - 2016 Čítajte viac Povinné Lady pre ruských poslancov sú utópiou. Ostanú stáť v garáži

Nakoniec sa totiž biely Lexus objavil v predajni áut v sibírskom Tomsku za 100 000 eur. Len pre zaujímavosť, u nás začína RX350h na 61 900 eurách. Aj BMW sa dostalo na ruské cesty. Novinári predpokladajú, že ho niekto kúpil a prihlásil. Rozhodne je stále v Rusku, takže Rusko bola cieľová a nie tranzitná krajina. Pre Fínov je vraj ťažké odhaliť dopravné spoločnosti, ktoré sa na pašovaní podieľajú. Ide o zložitú sieť. Veď len spomínaný Lexus, pôvodne z Kanady, prešiel na ceste dlhej 5 000 km minimálne štyrmi takýmito spoločnosťami.

Moskvič 3 - predaj v Moskve Čítajte viac Ceny áut letia v Rusku nahor. Len od augusta zdraželi o 10 až 20 %

Vo Fínsku pôsobí niekoľko prepravných firiem registrovaných v Rusku. Na rozdiel od tých fínskych sa im darí ako nikdy predtým. Tvrdí to Harri Sandell, člen predstavenstva fínskeho zväzu dopravy SKAL. Pomohli im práve sankcie uvalené na Rusko. Je príznačné, že žiadna z oslovených ruských dopravných firiem nechcela fínskym novinárom poskytnúť rozhovor o svojom podnikaní. Ani firma Deluxauto Incorporated, ktorá Lexus v Kanade odkúpila. Novinárom len odkázala, že dovozom áut do Ruska sa nevenuje. Ruský predajca v Tomsku však potvrdil, že auto pochádzalo z Kanady.

© Autorské práva vyhradené

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #protiruské sankcie #pašovanie áut
Články podľa značiek