Šok: Toyota vyvíja batérie budúcnosti s ropným gigantom

Ako je možné spojiť bezemisnú budúcnosť s ropným priemyslom? To ukazuje japonská Toyota a petrochemický gigant Idemitsu. Pracujú na tuhom elektrolyte.

17.10.2023 14:00
Toyota - batérie s tuhým elektrolytom Foto:
Nové batérie s tuhým elektrolytom predĺžia dojazd elektromobilov nad 1 000 km a z 10 na 80 % sa nabijú za 10 minút. To by bol skutočný prielom pre technológiu elektromobilov.
debata

Toyota síce nepatrí k lídrom elektrifikácie, napokon, na trhu má len jediný elektromobil bZ4X, ale svoj sklz chce rýchlo dohnať. Už do konca dekády plánuje predať 3,5 milióna batériových áut, z toho 1,7 milióna pripadne na elektromobily novej generácie. Všetko sa má opierať najmä o prelomovú technológiu akumulátorov, ktoré sú neuralgickým bodom elektromobilov. Vo vývoji má celkom päť nových „chémií“, z ktorých má na vrchole stáť dlho sľubovaná technológia batérií s tuhým elektrolytom. Ide o takzvané solid-state batérie. Tie by zabezpečili novým elektrickým Toyotám dojazd viac ako 1 000 km. Tuhý elektrolyt namiesto tekutého, bude pre li-ion akumulátory znamenať vyššiu energetickú hustotu, nižšiu hmotnosť, rýchlejšie nabíjanie a nižšiu degradáciu vplyvom extrémnych teplôt. Nabíjanie z 10 na 80 % sa má skrátiť na neuveriteľných 10 minút.

Veľkým prekvapením ale je, že vo vývoji solid-state batérií sa spojila so spoločnosťou Idemitsu, ktorá je petrochemickým gigantom, teda spoločnosťou, ktorá svoj biznis opiera o fosílne palivá. Dôvodom je, že Idemitsu pracuje na tuhom elektrolyte, a to už od roku 2001, zatiaľ čo Toyota až od roku 2006. Spolupráca sa zameria na sulfidové pevné elektrolyty, ktoré sú mäkké a lepkavé, vďaka čomu vyhovujú podmienkam hromadnej produkcie. Spoločnosti už zriadili pracovnú skupinu s desiatkami vývojárov. Celý plán má tri fázy, ktoré majú viesť v roku 2027 až k predaju revolučných batérií. Idemitsu prevádzkuje pilotný závod na výrobu tuhého elektrolytu a stavia ďalší. Podľa šéfa Toyoty Kodžiho Sata sa podarilo prelomiť najväčší problém solid-state batérií, ktorým bol vznik prasklín medzi anódami, katódami a elektrolytom.

Toyota bZ4X - 2022 Čítajte viac Toyota sa prebúdza z hlbokého spánku. Chce dojazd 1 500 km!

„Metódou pokusov a omylov a kombinovaním materiálových technológií oboch spoločností sme vyvinuli elektrolyt, ktorý je odolný voči praskaniu a má vysoké výkony,“ povedal Sato. „Idemitsu objavilo užitočnosť sírových súčastí v 90. rokoch a výskumom a technologickými možnosťami, zlepšovanými naprieč rokmi, sme úspešne vytvorili pevný elektrolyt. Tento pevný elektrolyt otvorí novú budúcnosť mobility,“ doplnil Sata šéf Idemitsu Šuniči Kito. Toyota počíta s tým, že prvé autá s revolučnými batériami uvedie na trh najneskôr v roku 2028. Pravdepodobne hovorí o čistých elektromobiloch, čo je posun, pretože pôvodne plánovala premiéru solid-state batérií v hybridoch, čo príliš nedávalo zmysel. Azda len z hľadiska ceny, pretože nová technológia bude nepochybne drahá, zvlášť pre čisté elektromobily, ktoré potrebujú oveľa väčšie batérie ako hybridy.

Toyota Mirai Čítajte viac Toyota vyvíja tretiu generáciu palivových článkov. Dojazd predĺžia až o 20 %

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Toyota #elektromobily #batérie s tuhým elektrolytom #Idemitsu
Články podľa značiek