Švédska Volta chcela elektrickými nákladiakmi zmeniť svet. Teraz krachuje

Elektrické startupy krachujú jeden po druhom. Najnovšie tak spravila švédska Volta, chýba jej kapitál.

19.10.2023 12:00
Volta-electric-trucks-sales
Volta nedokázala rozbehnúť výrobu modelu Zero v dostatočnom množstve, navyše skončil aj jej hlavný dodávateľ batérií a elektrických komponentov.
debata (1)

Švédska spoločnosť Volta o sebe dala vedieť po prvý raz v roku 2019 konceptom 16-tonového úžitkového vozidla Volta Zero, ktoré vyvíjala od začiatku ako čistý elektromobil a do sériovej podoby ho dotiahla v roku 2021. Mal dojazd do 200 kilometrov, čo ho predurčovalo ako zásobovacie auto do miest a ich intravilánu. Zaujalo nízkou kabínou, obrovským panoramatickým predným oknom a výborným výhľadom, čo je pre mestské zásobovacie auto mimoriadne dôležité.

lightyear-2021-01-min Čítajte viac Elektrokrachy: Top 8 elektromobiliek, ktoré mali silné reči a napokon neprežili

Volta však bol drahý nákladiak, vyrábal sa pomaly a investori, ktorým spoločnosť sľubovala podstatne dramatickejší rast predaja začali byť nervózni. Len za rok 2022 stratili jej akcie až 82 percent pôvodnej hodnoty a niektorí investori ju odmietli ďalej podporovať, dokonca projekt opustili. Významným signálom bolo, že v roku 2022 z jej vedenia odišlo niekoľko riaditeľov, vrátane jedného z jej zakladateľov. Vyzeralo to však tak, že Volta sa dokáže nadýchnuť, pretože predstavila ďalšie dve verzie svojho „elektronákla­diaku“ – 7,5-tonovú a 12-tonovú.

Ale nepomohlo to. Spoločnosť začala mať problémy s hotovosťou a aj so splácaním úverov, pri ktorých navyše začali rásť aj úrokové sadzby. Posledným klincom do rakvy bol krach jej dodávateľa dielov, známej spoločnosti Proterra a taktiež problémy s batériami, keď pre vysoký dopyt sa nepodarilo zakontrahovať žiadneho ďalšieho významnejšieho výrobcu, ktorý by garantoval požadované počty. A aj napriek približne 5-tisíc objednávkam výroba klesala, predaj tiež a logicky aj schopnosť spoločnosti plniť si svoje záväzky voči dodávateľom a finančným inštitúciám.

Preto sa Volta rozhodla začiatkom tohto týždňa vyhlásiť vo Švédsku bankrot, respektíve podať návrh na vyhlásenie konkurzu a oznámila, že následne tak spraví aj vo Veľkej Británii. Investori prišli približne o 350 miliónov dolárov.

V poslednom období niekoľko ďalších elektrických startupov vyzbieralo od investorov miliardy dolárov, no väčšina z nich mala problém dostať sa k masovej výrobe, a keďže získavanie finančných prostriedkov bolo pre ne čoraz ťažším, napokon zbankrotovali. K najznámejším patria napríklad Faraday Future, Ligtyear, ale na hranici krachu sa pohybuje aj ďalší výrobca elektrických kamiónov, spoločnosť Nikola.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #elektrické dodávky #elektrické nákladné autá #Volta Zero #elektrické kamióny
Články podľa značiek