Clá na čínske elektromobily rozdeľujú výrobcov. Niektorí sú proti

Zavedenie ochranných opatrení proti dovozu lacných čínskych elektromobilov je dvojsečná zbraň. Poškodiť totiž môžu aj Daciu, BMW, Teslu, Volvo či Polestar. Z dovezených elektromobilov z Číny pripadá totiž väčšina práve na západné značky.

26.10.2023 16:00
Čína - elektromobily Foto:
Čínske elektromobily nie sú v Európe oveľa lacnejšie ako porovnateľné elektrické autá západných výrobcov. A ak aj sú, môže ísť o efekt nižších nákladov, a nie o výhodu dotácií zo strany čínskej vlády.
debata

Účasť čínskych automobiliek na septembrovom autosalóne v Mníchove vyvolala doslova paniku v radoch európskych výrobcov. Dôvodom boli ich lacné elektromobily, ktorým nedokážu konkurovať. Odpoveď prišla v podobe vyšetrovania čínskych výrobcov pre podozrenia z nekalej súťaže. Automobilky vyrábajúce v Číne totiž ťažia zo štátnych dotácií na produkciu elektromobilov. „Ich cena je umelo udržiavaná na nízkej úrovni obrovskými štátnymi dotáciami,“ povedala v septembri predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. „Toto deformuje náš trh,“ dodala.

Pozrite si neuveriteľné čínske diaľnice priamo z neba

Video

„Európsky trh je pre Číňanov široko otvorený a nevieme, či je ich stratégiou uchmatnúť si podiel na trhu so stratou a neskôr zvýšiť svoju cenu,“ povedal šéf koncernu Stellantis Carlos Tavares na autosalóne v Paríži ešte v roku 2022. V hre sú preto protiopatrenia, napríklad v podobe zvýšenia ciel na dovoz čínskych áut. Viacerí odborníci však varujú, že ide o dvojsečnú zbraň. Z 224 254 elek­tromobilov dovezených z Číny a zaregistrovaných v západnej Európe za prvých sedem mesiacov tohto roka bolo totiž až 136 823 od západných automobiliek, z ktorých Tesla predstavovala 68 percent (93 700 áut).

Clá môžu byť bumerang

Odvetné kroky zo strany Pekingu by mohli priniesť bumerangový efekt. Veď v Číne vyrába a do Európy dováža Tesla model 3 a Y (s pravostranným riadením), BMW zas elektrické SUV iX3, Dacia elektrický Spring, Honda elektrické SUV e:Ny1, Smart tam vyrába a dováža model #1, DS model 9, Polestar sedan 3, Volvo elektrické SUV EX30, Mini nový Cooper, MG všetky do Európy dovážané modely vrátane elektromobilov MG4 a MG5. A zoznam bude rásť. Volvo už totiž ohlásilo čínsku výrobu luxusného SUV EX90, Mini zas modelu Aceman a Cupra výrobu Tavascanu. Takže clá by poškodili najmä západné značky.

Citroën ë-C3 - parížska premiéra 2023 Čítajte viac Stellantis odštartoval protičínsku ofenzívu. Začína v Trnave

Navyše nie je preukázané, že dotácie čínskej vlády naozaj stoja za nižšími cenami čínskych elektrických áut. Cenová výhoda, ktorá umožňuje čínskym značkám predávať svoje elektrické autá na domácom trhu približne za polovičnú cenu oproti ekvivalentným modelom v Európe, sa totiž zatiaľ nepremietla do obrovského prílevu lacných čínskych modelov na starý kontinent. Všetky čínske autá predávané v Európe podliehajú dodatočným nákladom na ich import. Investičná banka UBS odhadla, že čínska cena 26 572 eur sedanu BYD Seal po dovoze vzrastie na 35 342 eur. Z toho 2 000 eur pripadne na dopravu, 3 040 eur na clo, 1 500 eur na distribúciu a 2 230 eur ide na konto rozdielu v dani z pridanej hodnoty.

Proti sú aj dodávatelia

Nižšie ceny môžu byť v prvom rade výsledkom efektívnejšej výroby. Banka UBS tvrdí, že BYD dokáže svoj sedan Seal vyrobiť v Číne o 35 % lacnejšie ako VW model ID.3 v Nemecku. „Je celkom možné, že konkurencieschopná cena nie je výsledkom dotácií ale efektivity,“ napísal Patrick Hummel, analytik UBS. S clami nesúhlasia ani dodávatelia komponentov. Akékoľvek clá uvalené na dovoz čínskych elektrických vozidiel do Európy by mohli byť bumerangom proti európskym spoločnostiam, uviedli predstavitelia lobistickej skupiny dodávateľov CLEPA. „V čínskych elektromobiloch je veľa európskej technológie,“ povedal Benjamin Krieger, výkonný riaditeľ CLEPA, pričom ako príklad uviedol systémy tepelného manažmentu batérií.

Čína EÚ Čítajte viac Čína dôrazne varuje EÚ pred vyšetrovaním dotácií na elektromobily. A trochu sa aj vyhráža

Európski dodávatelia „majú presvedčivé ponuky a tie možno nájsť vo vozidlách po celom svete,“ povedal. Uplatňovanie ciel by malo vplyv aj na ich podnikanie. „To, že sa Európska komisia zaoberá touto širokou témou, je dobré," povedal. „Naznačuje to, že berú konkurenciu z iných regiónov vážne a vidia potrebu konať.“ Dodal však, že existujú „pochybnosti“ tom, že clá by dokázali urobiť viac, než len poskytnúť krátku úľavu pri riešení problému dostupnej elektrickej mobility. CLEPA tvrdí, že európski regulátori by sa mali snažiť vytvoriť infraštruktúru pre cenovo dostupnú elektrickú mobilitu, a nie sa zameriavať na clá na autá vyrobené v Číne.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Čína #elektromobily #výroba elektromobilov #ceny alektromobilov
Články podľa značiek