Koniec robotických taxíkov? San Franciscu došla trpezlivosť

Trvalo to desať mesiacov, kým kalifornský úrad pre motorové vozidlá stiahol z ulíc San Francisca flotilu autonómnych taxíkov spoločnosti Cruise. Po tom, čo jedno z nich zrazilo chodca, to pre ne nevyzerá dobre. Americké úrady vyhlásili, že autá bez vodičov predstavujú veľké riziko a že spoločnosť Cruise skresľuje informácie o ich bezpečnosti.

27.10.2023 16:00
debata (2)
Robotické taxíky Cruise, ktoré mohli od augusta... Foto: Cruise
Autonómne vozidlá Cruise Robotické taxíky Cruise, ktoré mohli od augusta prepravovať v San Franciscu platiacich zákazníkov 24 hodín denne a sedem dní v týždni, už v uliciach neuvidíte. Dôvodom je séria nehôd.

Obyvateľom San Francisca konečne odľahne. Táto kalifornská metropola sa totiž stala živým laboratóriom pre testy áut bez vodiča. Od začiatku roka tu prevádzkuje flotilu robotických taxíkov spoločnosť Cruise, ktorá je časťou koncernu General Motors. A to 24 hodín denne a sedem dní v týždni. Od augusta mohli službu využívať platiaci zákazníci. Predtým boli jazdy vozidiel s autopilotom povolené len v noci. Stalo sa presne to, čo mnohí očakávali. V priebehu desiatich mesiacov spôsobili autá Cruise v uliciach San Francisca poriadny chaos. Americké úrady evidujú celkom 240 incidentov samoriadiacich vozidiel. Známe sú prípady, keď vozidlá reagovali nepredvídateľne, spôsobovali dopravné zápchy, prekážali záchranným zložkám, ako polícii či hasičom, či dokonca vchádzali na miesto ich zásahov. Známy je aj prípad, keď robotický taxík zabil psa.

Missy Cummingsová Čítajte viac Kvôli tejto pilotke vraj Elon Musk nespáva. Útočí na jeho autopilot

Trpezlivosť však došla kalifornskému úradu pre motorové vozidlá DMV až po tom, čo jeden z robotických taxíkov Cruise zrazil 3. októbra na ceste ženu, ktorú predtým zrazilo iné auto. Vodič prvého vozidla z miesta nehody ušiel, na čo vozidlo spoločnosti Cruise nedokázalo správne vyhodnotiť situáciu a zabrzdilo až po tom, čo ženu uväznilo pod sebou. Tú museli vyslobodzovať záchranári pomocou špeciálneho vybavenia. Reakcia nedala na seba dlho čakať. DMV v utorok 24. októbra nariadila spoločnosti Cruise, aby z ulíc San Francisca s okamžitou platnosťou stiahla všetky robotické taxíky. Úrad netajil, že tieto vozidlá predstavujú riziko pre verejnosť a že spoločnosť Cruise „skresľovala informácie“ o bezpečnosti novej technológie.

Z robotických taxíkov boli zúfalí najmä hasiči.... Foto: Cruise
Autonómne vozidlá Cruise Z robotických taxíkov boli zúfalí najmä hasiči. Bežne vchádzali na miesta ich zásahov. To by vodič za volantom nikdy neurobil.

Spoločnosť Cruise sa napríklad k incidentu z 2. októbra vyjadrila, že už pracuje na analýze s cieľom identifikovať potenciálne zlepšenia reakcie autonómneho riadenia na tento druh mimoriadne zriedkavej udalosti. Ale presne o to tu ide. Cestná premávka vždy prináša zriedkavé a ťažko predvídateľné situácie. Sú ich tisíce a umelá inteligencia šoférujúca vozidlo na verejnej ceste nedokáže reagovať tak ako vodič za volantom. „Napriek propagande, ktorú presadzujú technickí manažéri, Cruise práve dokázal svetu, že roboty nie sú schopné sa ani len priblížiť k vysokým štandardom, ktoré spĺňajú ľudskí vodiči,“ povedal John Samuelsen, prezident spoločnosti Transport Workers of America (TWU), ktorá zastupuje pracovníkov leteckých spoločností a železníc.

Autonómne vozidlá Cruise Čítajte viac Autonómne autá sa správajú ako ‘teľce‘. Hasiči sú zúfalí

Je to tiež rana pre samotný General Motors, ktorý si sľuboval, že divízia Cruise by mohla generovať do konca dekády príjmy 50 miliárd dolárov ročne. „Veríme, že Cruise má obrovskú príležitosť rásť a expandovať,“ povedala ešte nedávno generálna riaditeľka GM Mary Barra. „My… vidíme obrovskú príležitosť a rast.“ Pritom spoločnosť Cruise sa počas tretieho štvrťroka ocitla v strate 723 miliónov dolárov. Vo svojej výzve pred vynesením rozsudku Barra uviedla, že robotické taxíky Cruise majú lepšiu bezpečnostnú bilanciu ako ľudskí vodiči. Uvidíme, či incident Cruise zasiahne aj ďalších prevádzkovateľov robotických áut, ako spoločnosti Waymo alebo Alphabet.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #San Francisco #General Motors #autonómne autá #autopilot #Cruise
Články podľa značiek