Suzuki elektrifikuje. V Tokiu ukázalo tri koncepty na batérie

Suzuki sa elektromobilom dlho bránilo. Blíži sa však bod zlomu. V Tokiu ukázalo až tri čisto elektrické autá. Jedno z nich dorazí aj do Európy.

31.10.2023 18:00
debata
Koncept SUV eVX by sa mohol už čoskoro objaviť... Foto: Suzuki
Suzuki eVX Concept - 2023 Koncept SUV eVX by sa mohol už čoskoro objaviť v Európe ako prvý čistý elektromobil značky. Na dĺžku má 4,3 metra.
Suzuki eVX Concept - 2023 Čítajte viac Tak predsa, Suzuki ukázalo svoj prvý elektromobil. Zatiaľ ako koncept eVX

Suzuki vyrába jedny z najľahších a najúspornejších áut. V Európe sú navyše všetky jeho modely vybavené mild-hybridnou alebo hybridnou technológiou. Portfólio tiež rozšírilo plug-in hybridné SUV Across, ktoré je dvojčaťom Toyoty RAV4 PHEV, a full-hybridné kombi Swace, odvodené z Toyoty Corolla SW. Japonskej značke však stále chýba čistý elektromobil. To sa má čoskoro zmeniť. Aj Suzuki totiž oznámilo svoju elektrickú stratégiu, hoci nie takú rozsiahlu ako jeho konkurenti. Napokon, hlavným teritóriom značky je Ázia a najmä India, kde nie je tlak na elektrickú transformáciu taký silný ako v Európe.

Mini kombi s dĺžkou len necelých 3,4 metra... Foto: Suzuki
Suzuki Mini kombi EV - koncept 2023 Mini kombi s dĺžkou len necelých 3,4 metra naznačuje príchod miniatúrneho elektromobilu pre japonský trh. V štýle Kei Cars.
Suzuki Alto Lapin Čítajte viac Neuveriteľné: Suzuki má na konte 80 miliónov áut

V Japonsku predstaví Suzuki do konca dekády šesť elektromobilov a v Európe päť. Ako budú vyzerať tie prvé? Tak na to dáva odpoveď expozícia na autosalóne v Tokiu, kde predstavuje okrem konceptu Swift aj tri štúdie elektromobilov – SUV, miniatúrne kombi a malú elektrickú dodávku. Asi najzaujímavejšie pre nás je SUV eVX s dĺžkou 4 300, šírkou 1 800 a výškou 1 600 mm. Prvýkrát ho Suzuki ukázalo v Indii, takže tokijská verzia je jeho evolúciou, bližšou sériovému modelu. Má mať pohon oboch náprav a k tomu dojazd približne 500 km. Práve eVX je horúcim kandidátom na vstup do Európy a to už budúci rok. Ďalšie dva elektromobily budú pravdepodobne v produkčnej podobe výsadou domáceho japonského trhu.

Chýbať nebude ani komerčná miniatúrna dodávka,... Foto: Suzuki
Suzuki Mini dodávka EV - koncept 2023 Chýbať nebude ani komerčná miniatúrna dodávka, typická pre Japonsko. Jej dojazd by mal byť 200 km.
Suzuki Swift Concept - 2023 Čítajte viac Suzuki Swift: Toto je nová generácia. Zatiaľ sa tvári ako koncept

Mini kombi s hravým dizajnom aj mini komerčná dodávka zapadajú totiž do tradície japonských „Kei Cars“. Kombi s dĺžkou 3 395, šírkou 1 475 a výškou 1 620 mm má mať dojazd 200 km a v kabíne vytvoriť pocit domáceho prostredia. Dodávka s rovnakou dĺžkou a šírkou, ale výškou až 1 890 mm bude zameraná na prácu. Tento komerčný model s dojazdom 200 km vyvíja Suzuki s Toyotou. V Európe by do roku 2030 mal mať podiel elektromobilov na predajoch Suzuki až 80 %, kým v Japonsku len 20 a v Indii dokonca len 15 %. Byť uhlíkovo neutrálnou automobilkou plánuje totiž Suzuki v Japonsku a v Európe až v roku 2050 a v Indii ešte o 20 rokov neskôr.

Suzuki eVX Concept - 2023
Suzuki eVX Concept - 2023
+4Suzuki eVX Concept - 2023

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Concept #koncept #elektromobily #Suzuki #Suzuki eVX
Články podľa značiek