Čo sa deje? Volkswagen vo svojej top fabrike úplne zastavil výrobu elektromobilov

Vo Zwickau bude tri týždne stáť výroba modelov Audi Q4 E-tron, Audi Q4 Sportback E-tron, ako aj modelov VW ID.4 a VW ID.5.

09.11.2023 14:07
vw-id-4-production-at-zwickau-plant Foto:
Volkswagen vo Zwickau dočasne zastavuje výrobu elektrických áut.
debata (61)

Skupina Volkswagen pozastavuje výrobu niekoľkých modelov elektrických vozidiel vo svojom závode v Zwickau odhadom na tri týždne pre nedostatok elektromotorov, uviedla vo štvrtok automobilka. A aký je dôvod tohto prekvapivého kroku?

„Výroba elektrických motorov v závode Volkswagen Group Components v Kasseli je v súčasnosti možná len v obmedzenom rozsahu,“ povedal hovorca spoločnosti pre agentúru Reuters. Kvôli problému s nedostatkom elektrických motorov Volkswagen oznámil, že v Zwickau zastaví výrobu Audi Q4 E-tron, Audi Q4 Sportback E-tron, ako aj modelov VW ID4 a VW ID5.Modely VW ID3 a Cupra Born nie sú ovplyvnené prekážkami dodávok a budú sa vyrábať podľa plánu, dodal.

V tejto súvislosti však môžeme trochu špekulatívne doplniť aj to, že za odstávku môže aj slabý odbyt elektrických Volkswagenov a rastúce skladové zásoby. Koncern sa tým samozrejme príliš nechváli, ale súkromní klienti elektrické volkswageny prakticky ignorujú – a to celé portfólio, od ID.3 cez ID.4, ID.5 až po ID.Buzz. Objednávky na ne sú totiž výrazne pod plánovaným ročným cieľom. Zistil to nemecký denník Handelsblatt na základe informácií získaných priamo od nemeckých predajcov.

Škoda Superb: svetová premiéra našimi očami

Zistenie ekonomického denníka vo Wolfsburgu následne viac-menej potvrdili. Hovorca značky uviedol, že Volkswagen, rovnako ako ostatní výrobcovia automobilov, zažíva medzi spotrebiteľmi „všeobecnú neochotu kupovať elektromobily“. Koniec-koncov, len nedávno sa v podobnom duchu pre lokálne noviny Nordwest-Zeitung vyjadril aj odborový predák Manfred Wulff, ktorý komentoval rozhodnutie značky výrazne znížiť výrobu elektromobilov práve kvôli „nechuti“ spotrebiteľov k elektromobilite. „Veľmi výrazne si všímame neochotu zákazníkov prejsť do sveta elektromobility. Súčasný dopyt je takmer 30 percent pod pôvodne plánovanými cieľmi výroby,“ uviedol Wulff.

audi q8 etron Čítajte viac Elektromobilom sa nedarí, aj Audi obmedzuje výrobu

Zaujímavé sú aj konkrétne čísla, ktoré Handelsblatt uvádza, odvolávajúc sa na platformu Marklines: od januára do mája Volkswagen v Európe vyrobil 97 000 kusov elektromobilov z rodiny ID, ale predalo sa ich iba 73 000. Rozdiel súvisí nielen s nízkym dopytom, ale aj s cenovou vojnou, ktorú v Európe rozpútala Tesla.

Skupina Volkswagen má navyše aj problémy s vývojom softvéru pre elektrické autá, kvôli ktorému už odložil premiéry niektorých kľúčových modelov. Vývoj novej architektúry pre elektromobily sa oneskorí o 16 až 18 týždňov a nové Audi Q6 e-tron preto nebude predstavené tento rok, ale až v marci 2024. Situácia zašla dokonca tak ďaleko, že spoločnosť prepustí 2 000 zamestnancov softvérovej divízie Cariad.

61 debata chyba
Viac na túto tému: #Volkswagen #elektromobily #Audi Q4 e-tron #VW ID.4 #VW ID.5 #Zwickau #Audi Q4 Sportback E-tron
Články podľa značiek