Toyota FT-Se: Tento koncept má ‘zostreliť‘ budúce Porsche Cayman

Toyota zaplavila Tokio štyrmi štúdiami elektromobilov. Asi najviac pútal koncept nízkeho kupé FT-Se. Nejde len o výstrel do tmy. Čoskoro máme predprodukčný prototyp vidieť na kultovom Nürburgringu.

13.11.2023 18:00
debata
Toyota FT-Se je kompaktné elektrické kupé pre... Foto: Toyota
Toyota FT-Se Concept - 2023 Toyota FT-Se je kompaktné elektrické kupé pre dvoch členov posádky. S nízkym ťažiskom a vysokým výkonom môže byť poriadnou šťukou na okruhu.

Toyota je síce v elektrifikácii zdržanlivá, ale čoskoro odštartuje veľkú batériovú ofenzívu. Do konca dekády počíta s 3,5 miliónmi elektromobilov ročne a tiež s revolučnými akumulátormi s tuhým elektrolytom. Takže neprekvapí, že nedávnu „oslavu mobility“ v Tokiu zaplavila štvorlístkom elektrických konceptov. A hviezdou medzi nimi bolo FT-Se. Nizučké dvojmiestne kupé neznámych rozmerov má byť odpoveďou oddelenia Gazoo Racing na športové jazdné zážitky v uhlíkovo neutrálnej ére.

O dynamike tohto elektromobilu nepochybujeme.... Foto: Toyota
Toyota FT-Se Concept - 2023 O dynamike tohto elektromobilu nepochybujeme. Parametre sú ale tajomstvom.
Toyota bZ4X - 2022 Čítajte viac Toyota dolaďuje revolučné riadenie. Príde budúci rok

Vďaka širokému postoju a prikrčenému dizajnu Toyota sľubuje nízky aerodynamický odpor aj nízke ťažisko. V kokpite budúcnosti sa nachádzajú intuitívne ovládacie prvky. Nízky profil prístrojového panela zaisťuje skvelý výhľad. Nové chrániče kolien na stredovom tuneli pomáhajú vodičovi prekonávať v zákrutách vysoké preťaženie. Futuristický volant veští prítonosť riadenie drive-by-wire. To je však všetko, čo Toyota o FT-Se prezradila. Nepoznáme kapacitu batérie ani výkon elektromotora. V každom prípade nejde o výstrel do tmy.

Športové sedadlá a mäkké opierky na kolená... Foto: Toyota
Toyota FT-Se Concept - 2023 Športové sedadlá a mäkké opierky na kolená naznačujú, že pilot bude vystavený extrémnym silám.
Toyota Corolla TS GR Sport 2.0 Hybrid (2023) Čítajte viac Test: Nová Toyota Corolla. Vyskúšali sme svetový bestseller č. 1 v kombi verzii

So sériovou interpretáciou FT-Se by sme sa mohli stretnúť o tri až štyri roky. No ešte predtým Toyota otestuje schopnosti elektrického pohonu prototypom na kultovom nemeckom okruhu Nürburgring. Top Gearu to prezradil šéfdizajnér Toyoty Fumihiko Hazama. „Budúca generácia Porsche Cayman bude elektromobilom, takže možno to bude náš cieľ,“ dodal. Aby ho porazila, je podľa Hazamu dôležité udržať teplotu batérie pri vysokom zaťažení na prijateľnej úrovni. Preto má FT-Se veľké nasávacie otvory.

Toyota FT-Se Concept - 2023
Toyota FT-Se Concept - 2023
+28Toyota FT-Se Concept - 2023

Hazama tiež prezradil, že sériová verzia využije batérie na báze prizmatických článkov, ktoré majú mať väčšiu energetickú hustotu a umožniť dvojnásobný dojazd v porovnaní so súčasnými akumulátormi. Nové elektrické kupé bude mať súrodenca v podobe Lexusu LF-ZC, ktorý sa predstaví ešte pred FT-Se. Možno už v roku 2025. Ten bude mať pravdepodobne vyšší výkon a dlhší dojazd, aby si v hierarchii sveta Toyoty zachoval prémiovú pozíciu a technologický náskok.

Toyota - batérie s tuhým elektrolytom Čítajte viac Šok: Toyota vyvíja batérie budúcnosti s ropným gigantom

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Toyota #Concept #koncept #elektromobily #autosalón Tokio #Toyota FT-Se
Články podľa značiek