Elektromobily jazdia menej ako bežné autá. Čím to je?

Štúdia z USA zistila, že majitelia elektrických áut absolvujú ročne až o 7 200 km menej kilometrov ako majitelia áut so spaľovacími motormi. Lepšie sú na tom aj hybridy.

14.11.2023 16:00
Elektromobily - výhodnosť v európskych krajinách Foto:
Elektromobily slúžia často len ako druhé autá v rodine. Je to dané ich kratším dojazdom. Ak však jazdia málo, neznamenajú pre ochranu klímy veľký prínos. Ostatné kilometre absolvujú potom vodiči v spaľovacích autách. Väčšinou v SUV.
debata (6)

Výskumníci z Univerzity Georgea Washingtona sa pozreli na dáta z odometrov 12,5 milióna ojazdených áut v USA, ktoré boli prihlásené do prevádzky v rokoch 2016 až 2022. Zistili, že auto so spaľovacím motorom vrátane hybridov a plug-in hybridov najazdí ročne priemerne 18 735 km, ale elektromobil len 11 530. Rozdiel je teda až 7 200 km. Najviac kilometrov absolvujú SUV – priemerne až 20 832. Štúdia tvrdí, že tento priepastný rozdiel pramení v samotnom charaktere elektrických áut. Kvôli batériám majú kratší dojazd a tak sú využívané skôr na kratšie vzdialenosti a ako druhé autá v rodine. Výnimkou sú Tesly.

Aká je budúcnosť áut? Elektromobily, alebo vzniknú bezemisné spaľovacie motory?

Video

Jednak majú väčšie batérie, a teda aj dlhší dojazd, a navyše môžu počítať s hustou sieťou exkluzívnych nabíjacích staníc Tesla Supercharger. Takže Tesly najazdia ročne 14 140 km, kým elektrické autá iných značiek len 10 034 km. Medzi dojazdom elektromobilu a počtom ročne najazdených kilometrov existuje korelácia. Čím je dojazd na jedno nabitie vyšší, tým je vyšší aj ročný nájazd, pretože takéto autá neslúžia len na dochádzanie do práce. Ak sa bude dojazd elektromobilov v budúcnosti zvyšovať, rásť bude aj počet najazdených kilometrov. A to je dobré, pretože na to, aby vrátili svoj emisný dlh z výroby, jednoducho jazdiť musia.

Renault Zoe Čítajte viac Elektromobily sú u nás prepadák. Všetkých sa predá menej ako Octavie

© Autorské práva vyhradené

6 debata chyba
Viac na túto tému: #elektromobily #najazdené kilometre
Články podľa značiek